آخرین اخبار «پرداخت وام

بهای این فلز گرانبها، همانند سایر کالاها و سرمایه گذاری ها، بر پایه عرضه و تقاضا تعیین می شود؛ اما برخلاف دیگر اقلام قابل سرمایه گذاری، ذخیره و یا در معرض فروش قرار دادن آن در بازار نقش مهمی در تعیین قیمت خواهد داشت. فرزین تغییر در روند سنتی اعطای تسهیلات به مشتریان را نیز از برنامه های پیش رو خواند و با تاکید بر این که ارتباط مستقیم با بنگاه های بزرگ باید برقرار شود، گفت: برای ارتباط و پرداخت تسهیلات به بنگاه های بزرگ، باید خارج از روابط جاری اداری تصمیم گیری شود. رئیس کل بانک مرکزی درباره آخرین وضعیت پرداخت وامهای خرد زیر ۱۰۰ میلون تومان اظهار کرد: بهتر بود در این زمینه اطلاع رسانی مناسبتری صورت میگرفت چرا که وام جدیدی با عنوان وام ۱۰۰ میلیون تومانی تعریف نشده است، بلکه موضوع این بود که دسترسی مردم به تسهیلات خرد آسانتر شود. قرار است به حدود ۱۲ درصد از جمعیت کل سه میلیون نفری بازنشستگان تامین اجتماعی وام قرضالحسنه هفت میلیون تومانی بدهند. صالحآبادی در ادامه با بیان اینکه بانکها حتماً باید اصلاح شوند و باید در خدمت بخش واقعی اقتصاد قرار گیرند و به رشد و رونق بخشهای اقتصادی کمک کنند، تصریح کرد: تمام این موارد و موارد متعدد دیگری هم که وجود دارد انشاالله در طول دولت سیزدهم دنبال خواهد شد تا بتوانیم بانکهایی در تراز کشور و اقتصادمان داشته باشیم.

سامانههای حواله الکترونیکی بینبانکی نظیر ساتنا و پایا بر اساس شبا فعالیت میکنند.شبا تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را دارد. حذف رفت و آمدهای غیر ضروری و زاید در شهر و به تبع آن کاهش ترافیک از یک طرف و حذف پول نقد از مبادلات تجاری روزمره به عنوان یکی از اهداف اتوماسیون عملیات بانکی از طرف دیگر، از دستاوردهای بزرگ بانکداری الکترونیکی در سالهای اخیر بوده که اثرات آن کاملاً محسوس است. رئیس کل بانک مرکزی درباره بحث تأمین مالی زنجیرهای بیان کرد: بحث تأمین مالی زنجیره تولید که اخیراً با بانکها شروع کرده ایم، از موضوعات جدی بانک مرکزی در سال آینده است که از امسال شروع شده است. وی در ادامه درباره خلق پول بانکها و آثاری که در تورم دارد و همچنین نظارت بانک مرکزی بر این موضوع گفت: یکی از موضوعات جدی در نظام بانکی موضوع خلق پول بانکهاست. در این خصوص یکی از دغدغههای مقام معظم رهبری که اخیراً مطرح فرمودند این بود که در یک دهه گذشته رشد نقدینگی داشته ایم ولی تشکیل سرمایه در کشور و رشد تولید ناخالص داخلی متناسب با رشد نقدینگی نبوده و این باعث ایجاد تورم شده است.

یک مقام مسئول معاون در بنیاد شهید و امور ایثارگران در این باره توضیحاتی داده است. برای اینکه بانکها در چارچوب مشخصی خلق پول داشته باشند، حد رشد ترازنامه بانکها از اواخر سال گذشته در شورای پول و اعتبار تصویب شد که از سال جاری در حال اجراست. فرمولهایی که مورد تأیید شورای فقهی قرار میگیرد باید در نرم افزارهای سیستم بانکی پیاده سازی شود تا بانکهای ما در چارچوب قواعد شرعی فعالیت کند. در اطلاعیههای اولیه، هیچ محدودیت و شرط و شروطی برای متقاضیان دریافت وام تعریف نشده بود؛ به گونهای گفته شد تمامِ بازنشستگان و مستمری بگیران صندوقها اگر خوش حساب باشند و چک برگشتی یا وام پرداخت نشده، نداشته باشند، میتوانند این وامها در یافت کنند. در طرف تسهیلات نیز برای وام و اعتبار اعطایی متناسب با مبلغ و مدّت و نوع تسهیلات بهرهای در نظر میگیرند (با نرخهای معیّن محاسبه میکنند) و مجموع اصل و فرع (بهره) را بهصورت بدهی گیرندة تسهیلات ثبت میکنند و با پرداخت هر قسط از مبلغ بدهی میکاهند. دکتر صالح آبادی با تاکید بر اینکه کارهای متعددی در این زمینه باید انجام شود تا سرمایهها به سمت بخش واقعی رود، افزود: یکی این است برای اینکه سرمایهها به سمت بخش واقعی اقتصاد هدایت شود، بانکها و بانک مرکزی باید برمصرف صحیح تسهیلات نظارت کنند یعنی اگر بانکی تسهیلاتی را به بخش تولید به عنوان تولید داد، آیا واقعاً تسهیلات گیرنده آن را در بخش واقعی مصرف کرده یا نه در بخش غیر واقعی و بخش غیر مولد استفاده کرده است.

به نظر میرسد که در برخی مواقع اختلاف دیدگاه فقهی در این زمینه وجود دارد. به هر حال، برای پرداخت این اعتبارهای مصرف شده در ابتدا لازم است صورتحساب را دریافت کرده و بر مبنای آن نسبت به پرداخت اقساط کارت اعتباری بانک ملی خود اقدام کنید. با توجه به سهمیهای که در اختیار بانکها قرار گرفته، پرداخت تسهیلات به بازنشستگان تأمین اجتماعی که فاقد مسکن هستند اولویت بالایی خواهد داشت. رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: یکی از اصلاحاتی که حائز اهمیت است اینکه بانکها تسهیلات خود را به سمت تولید هدایت کنند. صالحآبادی در ادامه درباره زیرساختهای مورد نیاز برای اعتبارسنجی در ابعاد گسترده هم توضیح داد: هم اکنون یک شرکت اعتبار سنجی ایرانیان وجود دارد که رتبه اعتباری به افراد اعطا میکند و بانکها نیز میتوانند از رتبههای آن استفاده کنند، با این حال این موضوع نیاز به اصلاح و تکمیل دارد. در این خصوص سامانههای مرتبط را در بانک مرکزی تعبیه میکنیم به گونهای که بانک و بانک مرکزی بتواند نظارت کند.