اسرائیل و سازمان یهود

شاید اگر تنها تعداد دفعاتی كه روسای دولت ها از ازابتدای دهه 60 تا كنون، طی سه دهه از عدالت یاد كردند را بشماریم، احمدی نژاد با اختلاف حیرت آوری صاحب رتبه اول باشد. احمدی نژاد تنها در 6 سال به این رتبه حیرت آور در مقابل دولت های 8 ساله دیگر دست یافته و اگر دو سال دیگر بگذرد، قاعدتا رتبه خارق العاده تری را به نام خود ثبت خواهد كرد.

اگر چه با نگاهی به دوران سخت و ناگوار اقتصادی جنگ تحمیلی بسیاری بر آنند كه در دولت هاشمی تجمل گرایی و توجه به مصرف و واردات كالا از كشورهای امپریالیسم رو به فزونی گذاشته است، اما توجه داشته باشید در مقابل افزایش 98 و نیم درصدی 6 سال كار احمدی نژاد در برابر 8 سال خاتمی، واردات در دوران ساله هاشمی رفسنجانی در برابر دوران ساله میرحسین موسوی كه تقریبا در آن وراداتی به كشور وجود نداشته است، تنها 55 درصد افزایش داشته است!

1378 می رسد تا بیشترین كاهش واردات در دوران اصلاحات رقم بخورد، واردات كشورمان با نزدیك به 12 و نیم درصد كاهش به 11972 میلیون دلار می رسد. در این اولین سال، واردات كشورمان با نزدیك به 6 درصد كاهش به 13633 میلیون دلار می رسد.

به هر تقدیر، احمدی نژاد طی تنها 6 سال تكیه بر صندلی ریاست هیات دولت، توانسته واردات ایران را بیش از 98 و نیم درصد و نزدیك به 100 درصد در مقایسه با دولت 8 ساله خاتمی افزایش دهد.

میانگین ارزش واردات سالانه در 7 و نیم دولت مورد بررسی در اینجا 23 میلیارد و 451 میلیون و 689 هزار دلار بوده است. واردات طی این 6 سال به جز كاهش جزئی سال 1388، همواره رشد داشته است. در مجموع تراز تجاری ایران در مدت فعالیت محمود احمدی نژاد از ابتدا تاكنون حكایت از وضعیت 74 به 26 درصدی به نفع واردات دارد.

مصاحبه اخیر محمود احمدی نژاد با ارگان رسانه ای سازمان جاسوسی ایالات متحده موسوم به سیا، اگرچه بجز تکرار مکررات حاوی هیچ نکته جدیدی نبود اما تابوشکنی بلندپایه ترین مقام سابق اجرایی کشور در گفتگو با یکی از اصلی ترین پرچمداران رسانه های اپوزیسیون، موجب گردید تا توجهات بدان جلب شود. به گزارش ایسنا، به نقل از یورو نیوز، همزمان به نوعی تاریخ در مقابل دیدگان تکرار میشود «بهرهوری از مفاد یک پیمان مشترک برای مداخله نظامی مسکو»؛ تکراری که شاید بازنمای رویای ولادیمیر پوتین برای روسیه باشد: «بازگشت به روزهای اوج اتحاد جماهیر شوروری».

رژیم صهیونیستی مدتهاست از کابوس موشکهای کوتاهبردی چون کاتیوشاهای طراحی شده روسیه که در دهههای 1970 و 1980 به فلسطینیها دادهشد، وحشت دارد. در حالی که القای مخالفت و کارشکنی روسیه علیه برجام در دستورکار نشریات زنجیرهای قرار دارد، روزنامه اعتماد تصریح کرد: روسیه از احیای برجام حمایت میکند. آیا احتمال دارد با اکثریت یافتن دموکراتها در مجلس نمایندگان، از فشار اقتصادی آمریکا علیه ایران کاسته شود و تغییرات جدی را در حوزهی سیاست خارجی آمریکا در مقابل ایران شاهد باشیم؟

رشد واردات در كشور اگر در زمان رونق اقتصادی رخ دهد، كه تولید خود آن كشور مناسب است و وارداتش یا برای تامین مواد اولیه باشد، یا برای تامین بخشی از نیازهای خود كه تولید آنها در داخل كشور صرفه اقتصادی ندارد، معقول به نظر می رسد. اما در كشوری مثل ایران، كه اگر نفت را از صادرات آن بگیریم، چیز زیادی باقی نخواهد ماند، واردات چونان سم مهلكی است كه آرام آرام اشتغال را می خورد، چرخ كارخانه ها را از كار باز می دارد و نهایتا امنیت اقتصادی مردم جامعه را بر هم می زند.

رام امائول (مسئول دفتر پیشین باراک اوباما) در این مورد میگوید: اگر یک طیف در نظر بگیریم که یک سمت آرمانگرایی و طرف دیگر واقعگرایی باشد، اوباما مانند جورج بوش پدر بیشتر به واقعگرایی نزدیک است(Colby, 2014: 1). دیوید رمنیک (سردبیر مجله نیویورکر) در پاسخ به اینکه چرا اوباما واقعگرایانی همچون جورج بوش پدر و برنت اسکوکرافت را مورد تمجید قرار میدهد؛ اما لیبرالهای مانند سامانتا پاور در دولت او مشغول بهکار هستند، میگوید: « تصور میکنم که اوباما اساساَ واقعگرا است، اما حس خوبی نسبت به آن ندارد» (Remnick, 2014: 57). توماس دانیلون (مشاور امنیت ملی پیشین دولت اوباما) هم ضمن واقعگرا خواندن او، اعتقاد دارد که اوباما تمایل چندانی به گسترش دموکراسی ندارد.

در 1372 كه هاشمی برای بار دوم رئیس جمهور ایران می شود، برای اولین بار در دوران وی كاهش حدود 33 درصدی واردات به چشم می خورد. 1374، واردات رشد 4 و نیم درصدی دارد، اما بازهم ارزش آن به دوران اول ریاست جمهوری هاشمی نمی رسد، كل وارداتمان در این سال برابر 12082 میلیون دلار بوده است.

در سال 1388، نوبت به دومین دور ریاست احمدی نژاد می رسد، در این سال واردات كاهش جزئی 2 درصدی دارد تا به 54792 میلیون دلار برسد، اما از فروردین تا اسفند 1389، این كاهش به خوبی جبران می شود و در این ماه، حدود 16 و نیم درصد افزایش داشته تا به 64364 میلیون دلار برسد.

سال 1370 بیشترین رشد واردات در دوران هاشمی به چشم می خورد: حدود 85 و نیم درصد افزایش واردات به كشور، ارزش كل واردات را به 29677 میلیون دلار می رساند. 8 سال جنگ تحمیلی به پایان رسیده و دیگر چشم مردم به آسمان و پرنده های جنگنده دشمن نگران نیست، نوبت سازندگی رسیده است.

در سال 1366 واردات رشد كمتر از یك درصد داشته و به 9369 میلیون دلار می رسد. در سال بعدی یعنی 1373، بازهم روند كاهش واردات با شیب تندتری ادامه می یابد و با بیش از 42 درصد به 11570میلیون دلار می رسد. در سال 1363، با حدود 20 درصد كاهش، واردات به 14494 میلیون دلار می رسد و در سال بعد یعنی 1364، جمع واردات كشورمان 11408 میلیون دلار بوده است كه در مقایسه با سال قبل بیش از 21 درصد كاهش داشته است.

از این لحاظ موقت که ما سال ۲۰۲۲ شاهد برگزاری انتخابات کنگره و دو سال بعد در سال ۲۰۲۴ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستیم که هر کدام می تواند روی آینده مذاکرات و نتایج آن اثر گذار باشد. حالا این طرح تحول، لابد یک روزی از مجلس درمیآید؛ ممکن است با تغییراتی بیاید؛ ممکن است خصوصیاتی در آن لحاظ شده باشد؛ بالاخره باید کار را پیش برد.

چون شرایط نوین که متأثر از جهانی شدن است با شرایط قبل متفاوت است و باید متناسب با این شرایط، سیاست خارجی را تدوین و اجرا نمود. یکی از مسائل مهم این است.

همه گفتیم کار خوبی است و هیچ کس نمیتواند منکر شود که ساخت مسکن برای مردم کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است و هیچ کس منکر این نیست. به ویژه، هویت و ماهیت اسلامی و نظام باورهای جمعی حاکم بر جامعه ایران عاملی بسیار مهم در تعیین سیاست خارجی جمهوری اسلامی به شمار میرود. به نحوی که رئیس کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به عدم اجرای قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان از سوی دولت از ارسال نامه تذکر آمیز رئیس مجلس به رئیس جمهور در این باره خبر داد.

علیرغم اینکه ذوق و شوق تیم دولت یازدهم و اصلاحطلبان از مکالمه روحانی با اوباما بر کسی پوشیده نبود؛ اما «آگاهینو» ادعای دیگر مطحکند و مینویسد: «متأسفانه برخی روایتهای نادرست از این گفتگو میتوانست اعتماد رهبری را سلب و مذاکرات را دچار بحران کند. این به طرفهای مقابل به ویژه غربیها بر میگردد که آیا میخواهند در چند روز آینده، مذاکرات به توافق خوب منتهی شود یا در چند هفته آینده یا در چند ماه آینده.

این در حالی است که همین اقدام بر روی برج خلیفه نهتنها چنین بازتابی نداشت بلکه حتی پوشش خبری مثبت هم داده شد. دل دلسوزان تولید در این شش سال خون شد، كه آیا ما فضولات دام و طیور هم نداشتیم كه باید آن را هم وارد می كردیم؟ البته این سخنان اوباما را باید در قالب رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری مدنظر داشت.