انواع بازار در اقتصاد چه هستند و چه ساختاری دارند؟

البته جواد اوجی وزیر نفت هم در واکنش به سوء برداشت رئیساسبق بانک مرکزی از سخنان رئیسجمهور توضیح داد: «ریاست محترم جمهور به درستی از افزایش ۴۰ درصدی «میزان» صادرات نفت در دولت سیزدهم خبر دادهاند. تا حدودی می توان گفت دولت از عمده فرصت قانونی خود برای استقراض از بانک مرکزی در همان دوماهه نخست سال استفاده کرده است.

بررسی ها نشان می دهد عمده ترین دلیل عدم وصول درآمد در این بازه، عدم توانایی دولت در واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی بوده است. بر اساس بودجه 1400 دولت باید در سال جاری 349 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی داشته باشد، سهم فروردین و اردیبهشت سال جاری از این عدد حدود 59 هزار میلیارد تومان است. نکته جالب اینکه دولت در بخش هزینه ها نیز امساک به خرج داده و فقط 44 درصد از مصارف پیش بینی شده در بودجه را تخصیص داده است.با این حال کسری دولت در این دو ماه مشهود بود و اختلاف بین درآمد و هزینه های فروردین و اردیبهشت 1400 از طریق استقراض از بانک مرکزی تأمین شده است.

به عبارت دیگر دولت در فروردین و اردیبهشت امسال توانسته است تنها حدود 27 درصد از درآمدی که بنا بود کسب کند را وصول کند.

علاوهبر این، نمایندگان مجلس هم پس از جلسات با وزیر نفت، بدون اشاره به رقم خاصی روند صادرات نفت را افزایشی توصیف کردهاند. مطالعه اثرات تغییرات نامتقارن در قیمتهای واقعی نفت، گام مهمی در پر کردن شکاف موجود در ادبیات تجربی مربوط به اقتصاد کلان نفت در کشورهای در حال توسعه و صادرکننده خالص نفت باشد (فرزانگان و مارک­وارت، 2009: 135). با توجه به افزایش تقاضای کل به­واسطه تزریق ارز حاصل از صادرات نفت و نتیجتاً افزایش نرخ تورم، عموماً یکی از راهکارها در جهت مقابله با تورم افزایش واردات است.

بازار از مجموعهای از «خریداران» (Seller) و «فروشندگان» (Buyer) تشکیل شده است که در اقتصاد آنها را «عامل اقتصادی» (Agent) مینامند. بر اساس گزارش اویل پرایس، سعودیها همچنین توسعه منابع گازی غیرمرسوم را دنبال میکنند و آرامکو اواخر سال ۲۰۲۱ با اعلام آغاز توسعه میدان گازی غیرمرسوم جفوره، قرارداد مهندسی، تامین و ساخت به ارزش ۱۰ میلیارد دلار را اعطا کرد.

به عبارت دیگر، روند شبیهسازی شده متغیرهایی نظیر ذخایر توسعه یافته گازی کشور، تولید گاز در کشور و تقاضای گاز جهان نزدیکی قابل توجهی به مقادیر واقعی آن دارد. تعهدات گازی بین ایران و ترکیه طولانیمدت بوده و قیمت آن هم بالا است، همین موضوع منجر شده ترکیه برخی مواقع از راههای دیگری گاز طبیعی مورد نیاز خود را تأمین کند.

هر دو این توابع سود را حداکثر و هزینه را حداقل میکنند. حداقل اگر سرپا بود برای فخر فروختن و مباهات به کار میآمد.

تبدیل تهدید به فرصت، کلیشهای است که زیاد شنیدهایم اما حداقل در زمینه گردشگری به جرئت میتوان گفت که بسیاری از فرصتها هم به تهدید تبدیل شده است. برای اینکه کاهش ارزش زمانی پول، اثر منفی روی قدرت خرید شما نگذارد، سودی که در سرمایهگذاری کسب میکنید یا درصد افزایش درآمد شما باید بیشتر از نرخ تورم باشد. می توان علت اصلی کم هزینه کردن دولت در بازه زمانی مذکور را، عدم توفیق دولت در وصول درآمد هایش دانست .

به بیان دیگر دولت تنها یک چهارم از درآمدی را که بایستی در دو ماه نخست سال کسب می کرد وصول کرده است.در مقابل دولت در این بازه زمانی نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان هزینه کرده است. سپس در بخش دوم ادبیات تحقیق، اعم از مبانی نظری و مطالعات انجام شده بیان می شود.

میرکاظمی بیان کرد: اگر ارز ترجیحی را پرداخت کنیم بازار به همین روند ادامه پیدا خواهد کرد و اگر به خزانه واریز شود دیگر نمی توان ارز ترجیحی را پرداخت کند اما در چند سال گذشته به دلیل اینکه ارز نداشته بانک مرکزی به قیمت ۲۴ تا ۲۳ هزار تومان خریده و ۴۲۰۰ پرداخت کرده یعنی پایه پولی و هزینه ها را بالا برده است اما نمی توان این شرایط را ادامه داد لذا باید به یک تعادلی رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ، محمود احمدی نژاد هنگام ارائه لایحه بودجه 1385 کل کشور به مجلس، اظهار داشت: دولت کار بزرگی را سامان داده است، امروز روزانه 65 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود که 60 درصد آن در 15 شهر و 75 درصد در مراکز استانها مصرف میشود. گردشگری امروز یک صنعت است. روند افزایشی تولید گازهای نامتعارف در این نمودار کاملاً آشکار است.

جدول (3)، میزان تولید گازهای نامتعارف آمریکا به همراه درصد رشد سالیانه آن را از سال 2007 تا 2013 به تصویر کشیده است. برای مثال، در مطالعههای (2013) Traum and Yang و Coenen et al. د بیرز انحصار تولید الماس را در سالیان متمادی قرن بیستم میلادی در اختیار داشت و از موقعیت خود برای دستکاری و تاثیرگذاری بر قیمتها، در بازار بینالمللی الماس استفاده کرد. در گزارش دیوان محاسبات کشور آمده است روند افزایش اعتبارات هزینهای طی دوره زمانی 1400-1390 تصاعدی بوده است در حالی که رشد درآمدها تقریباً روندی خطی را تجربه نموده است.

تورم در طول زمان، باعث کاهش ارزش زمانی پول (time value of money) میشود. تولید نفت و گاز شورون با 5 درصد کاهش به 3.12 میلیون بشکه در روز رسید که بیشترین کاهش ناشی از دست دادن مجوزهای تولید اندونزی و تایلند بود. یک کارشناس انرژی گفت: دولت پیش بینی کرده ۱.۲ میلیون بشکه نفت در سال ۱۴۰۱ به فروش میرساند، البته فراز و فرودهایی در فروش نفت وجود دارد، قیمت…

البته شباهتهایی بین این دو نوع بازار وجود دارد. در این صنعت، پیرایشگاههایی وجود دارند که تفاوت خدمات آنها، خیلی قابل توجه نیست اما رقابت میان آنها چشمگیر است.