حسن روحانی؛ گفت و شنودها در مناظره سوم

آفتابنیوز : آفتاب: پس از مناظره چهارشنبهشب مهندس میرحسین موسوی و محمود احمدینژاد، که در آن، رئیس دولت نهم با زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی، انسانی و اسلامی، ضمن نام بردن از چندین شخصیت برجسته نظام جمهوری اسلامی نظیر آیتالله هاشمی رفسنجانی، حجتالاسلام خاتمی و حجتالاسلام ناطق نوری، اتهامهایی را متوجه آنان کرد، روز پنجشنبه و در حاشیه مراسم بیستمین سالگرد درگذشت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره)، آیتالله هاشمی رفسنجانی نکاتی را به محمود احمدینژاد یادآور شد. این خاطره را آقای کرزای می گفت که وقتی آقای خاتمی به کابل آمده بود، با او صحبت کردم و به او گفتم می دانید که من از طرفداران و ارادتمندان شما هستم. عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته ای در بخش دیگری از سخنانش گفت: قبل از مذاکرات سال ۸۲ که منجر به توافق سعدآباد شد، ما مدعی بودیم که مسئله ما با غرب پارادایمی و زیستاری است و مسئله ما هسته ای نیست، ما می گفتیم عضو آژانس و ان پیتی هستیم و پرونده ما در آژانس بالذات فنی و حقوقی هست و طبق آنچه پادمان تعیین کرده اعضای آژانس با مسئله آژانس و شورای حکام درگیرند. اما رایس گفت مساله ما با ایران مساله هسته ای نیست، حتی مساله بمب اتم هم نیست، مساله ما عمیق تر از این حرفهاست، مساله ما مساله «هویت» است، مساله ما نظم جهانی است، مساله ما به چالش کشیده شدن هژمونی ما توسط ایران است.

برای همین از هسته ای شروع کردند و قرار بود کار را به مذاکرات دیگری برسانند. به فکر بسته پیشنهادی جدید افتادیم و در خرداد شروع کردیم به بحث در دولت و در خارج دولت و در ستاد اقتصادی و میخواستم در بعد از ماه رمضان صحبت کنم که فوتبال و حضور در جام جهانی شرایط را برای مصاحبه نامساعد کرده بود و مردم درگیر بازیهای جهانی بودند و مقداری هم برای این بود که بسته جدید ما آماده شود و به این ترتیب مصاحبه من مقداری تأخیر افتاد تا به این بسته جدید ارزی رسیدیم. وی افزود: اروپایی ها تاکید داشتند که باید با شما مذاکره سیاسی کنیم و ما میگفتیم که اجازه ندهید ما مستثنی بشویم و اگر مستثنی شدن را قبول میکردیم تمام حقوقمان کنار رفته و در بازی و تله افتاده ایم که متاسفانه همین هم شد و این خطا از زمان روحانی در دولت اصلاحات کلید خورد.

ظریف ادامه داد: ما برای کریدور شمال – جنوب از طریق آذربایجان بحثهای بسیار خوبی داشتیم و در هفتههای آینده توافق تکمیل راهآهن رشت – آستارا با آذربایجان امضا خواهد شد و خواهیم توانست کل مسیر بندرعباس تا آستارا و از آنجا از یک طرف تا سنپترزبورگ و از طرف دیگر تا بنادر گرجستان در دریای سیاه را از طریق ریل به هم مرتبط کنیم که کار عظیمی در تسهیل ارتباطات اقیانوس هند تا اروپا خواهد بود. می خواهم اگر اجازه بدهید همانطور که در مساله افغانستان با امریکایی ها همکاری و حتی کمک کردید صلح شود و ما روی کار آمدیم، همین دامنه همکاری را با امریکا توسعه بدهید تا بقیه اختلافات هم حل شود و اجازه دهید تا مساله هسته ای هم حل شود. لذا بگذارید من واسطه شوم تا مشکل هسته ای حل شود. وی افزود: من اصرار برنز را می دیدم که چگونه ملتمسانه دنبال مذاکره با دکتر جلیلی بود چون بهرهبرداری در محیط داخلی آمریکا و مانور دادن بر مساله مذاکره با جلیلی برایش بسیار مهم بود و به همین دلیل نماینده امریکا کاترین اشتون و سفیر چین و نماینده روسیه را جلو فرستاد تا برای گفتگو با جلیلی واسطه شوند. ظهرهوند در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اختلاف جلیلی و احمدی نژاد در مورد مذاکره با آمریکا خاطر نشان کرد: در مذاکرات ژنو در سال 87 ویلیام بِرنز نماینده امریکا در مذاکرات خیلی صرار داشت که با آقای جلیلی به طور خصوصی مذاکره کند که در نهایت جلیلی نپذیرفت زیرا معتقد بود که این کار یک تابوشکنی هست و بحث دیگر بحث هستهای نیست و آنها هدف دیگری از مذاکره خصوصی و دوجانبه با ایران دارند.

این دیپلمات و سفیر سابق با اشاره به علت عزل ظریف در سال 86 تصریح کرد: احمدی نژاد در وزارت خارجه تغییراتی ایجاد نکرد جز اینکه ظریف و عادلی را کنار گذاشت چون گزارش میکردند که عادلی علیه رئیس جمهور سخنرانی میکند و در موضوع ظریف هم این بود که در یک نشست سازمان ملل منع هلوکاست را تصویب کردند و ظریف هم آنجا بوده و رای داده است و به همین دلیل ایشان را برگرداندند. در ابتدای این برنامه ظهره وند با اشاره به برخی از ریخت و پاش ها در بین مسئولین و تفاوت نگاه آنها به مساله بیت المال، گفت: آقای جلیلی بر خلاف بسیاری دیگر از مسئولین از پروازهای اختصاصی با هزینه بیت المال پرهیز می کرد و با هواپیمای معمولی و در میان مردم سفرهای کاری خود را انجام می داد. اگر امروز دولتهای منطقهی ما و دولتهای دیگر جرأت کنند و یک روزی را به عنوان روز برائت و نفرت از دولت آمریکا معین کنند و به مردم بگویند در این روز بیائید راهپیمائی کنید، بزرگترین راهپیمائی تاریخ در دنیا اتفاق خواهد افتاد! ظهرهوند با بیان اینکه خروجی این کار تیم جلیلی بسیار عالی بود و حتی یکی از مسئولین ایتالیایی گفت که مسئولان ما باید از شما یاد بگیرند، تصریح کرد: دقیقا چند ماه قبل از سفر جلیلی به ایتالیا، آقای لاریجانی نیز به عنوان دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی با پرواز اختصاصی و به صورت پر خرج به ایتالیا آمده بود اما با اینکه هزینه سفر لاریجانی ۱۰۰ هزار دلار و هزینه سفر جلیلی فقط پنج هزار یورو شد، خروجی سفرشان تفاوت چندانی نداشت.