دونالد ترامپ و میراث سیاست واقع گرایانه اوباما در خاورمیانه

این درگیریها که حدود یک دهه به طول انجامید، موجب کشته شدن صدها هزار نفر، آواره شدن حدود نیمی از جمعیت سوریه و و مهاجرت میلیونها نفر به کشورهای همسایه و اروپا شد. این خبرگزاری در تحلیل خود میافزاید، این تقاطع مرزی زمانی محل عبور روزانه صدها کامیون بود که کالاهایی را بین اروپا، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس جابهجا میکردند.

سعی دارد دغدغه های امنیتی اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را نسبت به اقدامات تهران کاهش دهد تا از آن سو تمرکز بیشتر روی مهار چین داشته باشد. بعد از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات، در بسیاری از ادارات و سازمانها، بسیاری از کارمندان و کارکنان، بدون اخراج و قطع حقوق، به حاشیه رانده شده، و کارمندان و کارکنان جدیدی که آرم دولت نهم را دارند، بر جای آنان قرار گرفته اند.

بایدن با گذشت چند ماه از ورود به کاخ سفید، همچنان تحریمهای ذیل قانون سزار را که سال گذشته با هدف افزایش فشار بر بشار اسد تدوین شدهاند، اِعمال نکرده است. به ادعای دنیس راس، دیپلمات باسابقه آمریکایی در امور خاورمیانه که در زمان دولت اوباما بر سیاست ایران در کاخ سفید نظارت می کرد: «شما برای مقابله با مشکلی که به تعویق افتاده است، زمان می خرید.

در این حضور طولانی مدت، مادر لبنانی الاصل سلام، دلال الاعرج، درگذشت و در بهشت زهرای تهران دفن شد.مدت طولانی سفارت صلاح در ایران او را به مقدم السفرا مشهور کرده بود با این حال روز پنجشنبه ۱۶ دی ماه ماموریتش پایان یافت و روز شنبه دخترش به این سمت منصوب شد.

با اینکه اختلافات در سوریه همچنان باقی است، اسد توانسته با کمک روسیه و ایران کنترل اغلب نقاط کشورش را بهدست گیرد؛ دو کشوری که بیش از تعهد واشنگتن به برکناری او، به حفظ وی در قدرت متعهد بودهاند. اینکه ایشان میفرمایند الگوی انقلاب اسلامی ایران الگویی متکی به خود است و با این الگوها و عملکردهای تاریخی موجود ارتباطی ندارد و لذا الگوی ما بایستی کاملا شفاف به دنیا ارائه شود یک نکته اساسی و مهم در تحلیل جریان انقلاب اسلامی است.

ولی در حال حاضر ۲۵۰ شهرک تاسیس شده و جمعیتی معادل ۸۰۰ هزار نفر در آنها زندگی می کنند، پیمان اسلو اجرا نشد طرح معامله قرن هم با وجود ظالمانه بودن اجرا نمی شود؛ آنها مردم فلسطین و امت اسلامی را به بازی گرفته اند.

او به عنوان یک میانه رو حامی بهبود رابطه دو سوی اقیانوس اطلس، با پیامی روشن درباره تحریم های روسیه، کمک بیشتر به قابلیت های دفاعی ناتو و اتخاذ سیاستی مشترک در قبال چین، می تواند موقعیت مناسبی برای بهبود اعتبار آلمان ایجاد کند.

به عبارت دیگر، اگر توافق با ایران انجام شود، ایالات متحده ممکن است زمان کمتری نسبت به سال ۲۰۱۵ با قیمت بالاتری خریداری کند. فرهنگ سیاسی عبارت است از انگاره ها و ایستارها نسبت به اقتدار، مسئولیت های حکومتی و الگوهای مربوط به جامعه پذیری سیاسی. ماه گذشته بخش زیادی از مرزهای اردن و سوریه بهمنظور تبادلات تجاری بازگشایی شد و امان به محرکی برای معامله انتقال گاز طبیعی از مصر به لبنان از طریق سوریه تبدیل شد که مورد تأیید واشنگتن قرار دارد.

صرف اعلام اجرای توافق ۲۵ساله با چین، اهرم مذاکراتی نخواهد بود و تنها اجرای ملموس حتی بخش کوچکی از آن قبل از احیای برجام مفید خواهد بود. این کارشناس مسائل آمریکا افزود: در حالی که دولتهایی مانند دولت باراک اوباما و حتی جورج بوش معتقد بودند که برای حفظ ابرقدرتی و موقعیت جهان و تهدیدات جهانی، آمریکا مجبور است از جیب خودش خرج و این بها را برای حفظ صلح پرداخت کند، اما دولت ترامپ معتقد بود که این امر ضرورتی ندارد و اگر این روند ادامه یابد، آمریکا از درون دچار فرسودگی میشود و منابع مالی آن بیدلیل هدر میرود و این رقبا و متحدین هستند که بیدلیل سود میکنند و در درازمدت آمریکا را به سمت تضعیف سوق میدهند.

اگر با رویکردی واقعگرایانه مبتنی بر راهکارهای فوق برنامهریزی نشود، تشتت در اقدامات بخشهای مختلف تنها منجر به درهمریختگی در اقتصاد میشود و حتی در میانمدت و بلندمدت وضعیت را نامساعدتر خواهد کرد.

یعنی شاید مشاورین روحانی به او مشورت دادند که ضرورتی برای جدل با تندروها نیست. نرخ تورم ماهانه تیر ماه 1400 زمانی که روحانی دولت را تحویل داده اند 3.5 درصد بوده است. آن نامهای که بهانه این تلقی شد هم مربوط به دوران دولت روحانی بوده و حجم آن نیز آنقدرها که گفتند، نبوده است».

رویترز به نقل از «دیوید لِش» کارشناس مسائل سوریه در دانشگاه ترینیتی تگزاس مینویسد: «متحدان آمریکا در جهان عرب واشنگتن را به رفع محاصره دمشق و ملحق شدن دوباره آن به پیوند اعراب تشویق میکنند و بهنظر میرسد دولت بایدن تا حدی در حال شنیدن آن است». «جیم جفری» نماینده سابق دولت آمریکا در امور سوریه در دوره ریاست جمهوری ترامپ به رویترز گفت: «کاملاً مطمئن هستم که اردنیها این احساس را دارند که آمریکاییها آنها را تحریم نخواهند کرد.

در تعاقب آن با اهرم قرار دادن توافقات با چینیها، میتوان با گرفتن امتیازات از طرفهای غربی بخشی از روابط اقتصادی را در قالب همکاری با آنها تعریف کرد. برای انجام چنین کاری، با توجه به محتمل بودن احیای برجام، با گرفتن امتیازاتی از طرف چینی، میتوان پروژههایی راهبردی تعریف و قرادادهای آنها را در اسرع وقت منعقد کرد.

وی ادامه داد: دیدار برادر ابومازن از ایران یک مسئله طبیعی است چراکه ایشان همراه شهید ابوعمار (یاسر عرفات) در اوایل انقلاب برای تبریک پیروزی انقلاب اسلامی ایران به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) به ایران آمدند. آمریکاییها به دنبال کودتا در داخل ایران بودند یا مثلا آیا واقعا رابطه با آمریکا و وجود سفارت آمریکا در ایران به مصلحت جمهوری اسلامی بود یا خیر؟

در این صورت از خُسران حاصل از انجام «کلیه» تعهدات توسط ایران در برابر انجام «بخشی» از تعهدات طرف مقابل جلوگیری خواهد شد. مساله مهم دیگر این است که نه تنها با چین و روسیه، بلکه با کشورهای همسایه مانند امارات و عربستان نیز قبل از احیای برجام باید مذاکرات و توافقاتی صورت پذیرد تا درصورت احیای احتمالی توافق، بستر لازم برای بهرهبرداری حداکثری فراهم باشد.

در این صورت با ایجاد توازن در مناسبات خارجی میتوان چشماندازی مثبت تعریف کرد و به تامین منافع کشور امید داشت. در این راستا، روابط با همسایگان و شرکای راهبردی مانند چین باید در قالب پروژههایی مشخص تعریف شود. این مقام وزارت امور خارجه گفته که مذاکرات برای احیای برجام «در مرحله نهایی» است و «همه طرفها» باید متعهد شوند که به پایبندی کامل بازگردند.

رویترز میافزاید، خروج بینظم آمریکا از افغانستان این باور را در میان رهبران جهان عرب تقویت کرده است که باید مسیر خودشان را پیدا کنند. این واقعیت، تغییر جهتی از اخراج سوریه از اتحادیه عرب و حمایت عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اردن از شورشیان در خاک سوریه محسوب میشود.

در حال حاضر، اردن، همسایه جنوبی سوریه با اقتصادی بیمار و روابط مستحکم با کشور ثروتمند عربستان سعودی، رهبری تغییر سیاست جهان عرب در قبال دمشق را بر عهده گرفته است. در نمایشگاه اقتصادی «اکسپو ۲۰۲۰» در دوبی نیز وزرای اقتصاد سوریه و امارات متحده عربی دیدار کرده و احیای شورای دوجانبه تجاری را به بحث گذاشتند.