زمان طلایی اعلام وضعیت قرمز کرونا و اعمال محدودیت در کشور

اگر فردی در اثر کرونا فوت کند، مـرگ وی چنـد روز پس از بستری اتفاق میافتد. به همین دلیل، قله موج بستری حـدود دو هفتـه بعـد از قلـه مـوج ابتلا و قلـه مـرگ حدود دو هفته بعد از قله بستری اتفاق میافتد. تعداد مبتلایان بیشتر از تعداد بسـتری و آمـار بسـتری بیشتر از آمار فوت است.

ماسک های صورت: آیا می توانند انتشار کرونا ویروس را کند کنند و آیا ما باید از آنها استفاده کنیم؟ هفته هاست که رهبران سیاسی و سازمان بهداشت جهانی به مردم گفته اند که نیازی به استفاده از ماسک نیست مگر اینکه بیمار باشند یا از یک بیمار مبتلا به کووید 19 نگهداری کنند. آیا مصرف داروهای خانواده ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی در صورت ابتلا به بیماری کووید-19 مناسب است یا خیر؟ با پیدا شدن موارد مبتلا به بیماری کووید 19 در همه استانهای ایران میتوان فهمید که بیماری بهسرعت در حال شیوع است.

در 1 دسامبر 2021 میلادی (10آذر)، آفریقای جنوبی 8هزار و 561 مورد را ثبت کرد که از 3هزار و 402 مورد گزارششده در 26 نوامبر و چند صد مورد در روز، در اواسط نوامبر افزایش یافته است. اپیدمیولوژیستها رشد یک اپیدمی را با استفاده از میانگین تعداد موارد جدید ایجاد شده توسط هر عفونت، اندازهگیری میکنند. «ریچارد لسلز»، پزشک بیماریهای عفونی در «دوربان» آفریقای جنوبی، هفته گذشته در یک نشست مطبوعاتی گفت که این سطح از رشد، آخرین بار در روزهای اولیه همهگیری مشاهده شد. «تام ونسلیرز»، زیستشناس تکاملی میگوید که امیکرون این پتانسیل را دارد که بسیار سریعتر از دلتا منتشر شود و افراد بسیار بیشتری را مبتلا کند.

اصل موضوع این است که اُمیکرونی که در تهران و ایران در گردش است، تقریبا دارد به سوش غالب بدل میشود. وی با بیان اینکه امیکرون در تهران هم به سمت غالب شدن می رود، افزود: طبق الگویی که بررسی کردهایم، نزدیک به 45 تا 50 درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است. در عین حال طبق الگوی هر ساله که در این فصل افزایش تعداد بیماران تنفسی و عفونتهای ویروسی را داشتیم، امسال هم به همین صورت است.

  • اومیکرون در 80 درصد موارد می تواند بدون علائم باشد
  • از تماس نزدیک با افراد آلوده خودداری کنید
  • ریزش موی تلوژن
  • پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن با یکدیگر
  • مصونیت افراد در برابر ویروس امیکرون متفاوت است
  • امیکرون تا 200 ساعت روی پوست می ماند
  • از دست دادن اشتها

ایران دیگر آن دولت قدرتمند نیست؛ زیرساختها و توانمندیهای پزشکی در این کشور دچار مشکل شده است روزنامه اسرائیلی «معاریو»، طی مقالهای با ابراز شادمانی و خوشحالی نوشت: «ما شاهد شیوع گسترده بیماری کرونا در ایران هستیم… ایران دیگر آن دولت قدرتمند نیست؛ زیرساختها و توانمندیهای پزشکی در این کشور دچار مشکل شده و این، بر همگان آشکار شده است.

برخی از متخصصان می گویند که این بیماری خفیف تر به نظر می رسد، اگرچه علائم خفیف همچنان می تواند ناتوان کننده باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که این نوع از بیماری باعث کاهش سرعت درمان سراسری کرونا گردد. به طور کلی، تا این مرحله در همه گیری باید مراقب شایع ترین علائم کووید ۱۹ باشید: تب یا لرز، سرفه، آبریزش بینی، سردرد یا دردهای عضلانی، مشکلات گوارشی و از دست دادن حس چشایی یا بویایی. دکتر محمد سبحانی، پزشک عفونی در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو،گفته است که: هنوز چیزهای زیادی در مورد این نوع جدید که آنها را نمی شناسیم وجود دارد.

در اینجا به طور مفصل این تفاوتها را شرح دادهایم. فرد مبتلا به امیکرون چه علائمی دارد؟ این مرکز میگوید: «افراد مبتلا به کووید 19 میتوانند با طیف گستردهای از علائم از خفیف تا شدید روبهرو باشند. تیم اسپکتور، اپیدمیولوژیست ژنتیکی در کالج سلطنتی لندن که مطالعه درباره کووید 19 را رهبری میکند، به نیویورک تایمز گفته که به نظر میرسد نوع دلتا بیشتر با علائمی چون سردرد، گلودرد و آبریزش بینی همراه است.

بخشی از این خشونتها بهدلیل تعطیلی مدارس و مشاغل و حضور تمام افراد در خانه است. زمانی که قرنطینه ایجاد شد، مردها در کنار بچهها در خانه ماندند و خانه نشین شدند، این کنار هم قرار گرفتن با توجه به اینکه افراد عادت به رعایت حریمهای یکدیگر نداشتند، مسئلهساز شد. علی جهانی، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی سازمان تأمین اجتماعی: بدون شک پرداختن به اثرات کرونا بر مسائل اجتماعی یک ضرورت است. روزنامه رسالت در گزارشی می نویسد: ما میدانیم که زمان زیادی نداریم و اُمیکرون خیلی زود به سویه غالب در کشور تبدیل میشود و میدانیم که قدرت سرایت بسیار بالاتری نسبت به سویههای دیگر دارد.