زمان طلایی اعلام وضعیت قرمز کرونا و اعمال محدودیت در کشور

ممکن است دوره نهفتگی وابسته به تعدادی از متغیرها، از جمله سن، مشکلات بهداشتی زمینهای و وضعیت واکسیناسیون، کوتاهتر یا طولانیتر باشد. اینجا هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد. آیا Omicron ملایم تر از سایر انواع است؟ برخی از تحقیقات دلگرم کننده نشان می دهد که امیکرون ممکن است آسیب کمتری به ریه ها وارد کند و منجر به بیماری کمتری نسبت به تکرارهای قبلی ویروس شود. شواهد اولیه از اروپا همچنین نشان می دهد که Omicron ممکن است علائم خفیف تری ایجاد کند.

همچنین از تماس دستها با چشم، بینی و دهان باید خودداری شود. شستن دستها با آب صابون، حداقل به مدت ۲۰ ثانیه هم از جمله توصیههای متخصصان برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس است. اگر بیمار هستید و تصور میکنید که ممکن است علت آن ویروس کرونا باشد باید به یک ارائه دهنده خدمات درمانی اطلاع دهید و به دنبال درمان زودهنگام باشید. هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را بپوشانید و اشیاء و سطحی را که لمس میکنید ضد عفونی کنید.

تحقیقات دانشمندان در حال حاضر بیشتر بر تعیین سرعت انتقال و میزان کشندگی سویه Omicron تمرکز دارد. درباره منشا پیدایش این جهش حدس و گمانهای بسیاری طرح شدهاست. یکی از دانشمندان موسسه ژنتیک UCL لندن اظهار داشت: « این جهش احتمالا در طول عفونت مزمن در بدن فردی مبتلا به نقص سیستم ایمنی، تکامل یافتهاست. نقص سیستم ایمنی این فرد ناشی از HIV/AIDS درمان نشده بوده است». آفریقای جنوبی با 8.2 میلیون نفر مبتلا، بیشترین میزان ابتلای جهانی به ایدز را دارد. واریانت بتا، یکی دیگر از سویههای نگران کننده ویروس کرونا میباشد. این سویه نیز سال گذشته در آفریقای جنوبی به دلیل جهش با ویروس ایدز شایع شد.

برای محافظت از خود و جلوگیری از شیوع بیماری چه کاری میتوانم انجام دهم؟ از آخرین اطلاعات در مورد شیوع کرونا ویروس، که در سایت اطلاعرسانی سازمان بهداشت جهانی ارائه میشود و همچنین اطلاعاتی که مراجع بهداشت عمومی ملی و محلی خود منتشر میکنند آگاه باشید. بسیاری از کشورهای جهان مواردی از بیماری کووید ۱۹ را مشاهده کردهاند و در تعدادی از این کشورها نیز شیوع پیدا کرده است. مقامات چین و برخی دیگر از کشورها موفق شدهاند شیوع این بیماری را کند یا متوقف کنند.

طی این دوره ویروس «کووید-۱۹» با تاثیر بر سیستم تنفسی فرد ممکن است باعث مرگ افراد دچار بیماریهای خاص تنفسی، مشکلات ریوی، سالمندان، افراد مبتلا به بیماریهای قلبی و دیابتی یا مستعد ابتلا به بیماریهای ویروسی شود. راه انتقال این بیماری بسیار ساده است. کافی است بدون استفاده از تجهیزات مراقبتی مانند ماسک، با فردی ناقل تماس فیزیکی داشته یا در محیطی آلوده قرار داشته باشید. سردردهای مزمن و شدید. در این ویدئو دکتر رضا قانع شیرازی، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری به سؤالات رایج شما در مورد کرونا پاسخ میدهند.

به این معنا که ممکن است مبتلایان به کرونا ویروس، بویایی یا چشایی خود را بهطور موقتی از دست بدهند. همچنین ممکن است متوجه شوند که مواد آشنایی که از قبل میشناختند، بو یا طعم بد، عجیب یا متفاوتی پیدا کرده است.رفتن یا کم شدن بویایی اغلب در یک دوره کوتاه چند روزه بوده است.

مراقبتهای حمایتی شامل اکسیژنرسانی برای بیمارانی با کرونای شدید و کسانی که در گروههای پر خطر هستند و پشتیبانی تنفسی پیشرفتهتر برای افرادی که دچار مشکلات تنفسی شدید شدهاند ضرورت دارد. دگزامتازون یک کورتیکواستروئید است که می تواند به کاهش مدت زمان استفاده از دستگاه تنفس کمک کند و جان بیماران را در وضعیت بحرانی نجات دهد. نتایج حاصل از آزمایش همبستگی WHO نشان داد که رژیمهای داروییRemdesivir ، Hydroxychloroquine ،Lopinavir / Ritonavir و Interferon تأثیری در مرگ و میر 28 روزه یا دوره بستری COVID-19 در بیماران بستری در بیمارستان ندارند. تاکنون اثر هیدروکسی کلروکین در درمان COVID-19 اثبات نشده است. WHO خود درمانی را با هیچ دارویی از جمله آنتیبیوتیک به عنوان پیشگیری یا درمان COVID-19 توصیه نمیکند.

اما برای برخی افراد هم چند ماه طول کشیده و متاسفانه هنوز برنگشته است. طبق مطالعه ای که توسط آکادمی مغز و اعصاب آمریکا انجام شده، حدود 51 درصد از افرادی که به دلیل COVID حس بویایی شان رو از دست داده بوده اند، پنج ماه یا بیشتر کربو بوده اند. مشکل چشایی و بویایی حدود یکچهارم افراد مبتلا به کرونا طی دوهفته برطرف میشود.

  • گرفتگی بینی
  • مراقب ظهور عوارض در خودتان باشید
  • $$ m _ v = 0.72 $$ تا $$ m _ v= 0.82 $$ برای هادیهای ناهموار
  • مشکل تنفس
  • ناتوانی در بیدار ماندن یا بیدار شدن از خواب
  • عدم لمس دهان، بینی و چشم با دست آلوده
  • هنگام برداشتن ماسک جلوی آن را لمس نکنید
  • از دست دادن چشایی و بویایی

از طرفی از زمان شیوع واریانت امیکرون تا شناسایی رسمی آن زمان زیادی سپری شده و این سویه جدید قطعا در کشورهای دیگر نیز شیوع پیدا کرده است. با توجه به شرایطی که هم اکنون در آن قرار داریم، باید دوباره منتظر قرنطینه کامل و منع ترددهای اجتماعی در این کشورها باشیم.