عملکرد اقتصادی دولت روحانی درس عبرتی برای آینده

سخنگوی پنتاگون یادآور شد که بعید نیست ایالات متحده در روزهای آینده نیروهای نظامی مضاعفی در خاک اروپا در حالت آماده باش رزمی قرار دهد. علاوه بر این، روز گذشته جان کربی، سخنگوی پنتاگون نیز از افزایش آمادگی نیروهای نظامی آمریکایی به دلیل وخامت اوضاع پیرامون اوکراین خبر داد. نشریه پولیتیکو نیزگزارش داد مقامات آمریکایی و عراقی در حال نهایی کردن طرحی برای تغییر ماموریت نظامیان آمریکایی در عراق به مستشاری هستند که شامل خروج نظامیان آمریکا نیست و گروهی از این نظامیان برای مدت نامعلوم در خاک عراق باقی خواهند ماند.

به نوشته پولیتیکو، نظامیانی که در خاک عراق باقی میمانند وظیفه پشتیبانی اطلاعاتی، لجستیک و شناسایی از نیروهای عراقی در مبارزه با داعش را به عهده خواهند داشت. وی با این حال افزود: من هنوز معتقدم که پاسخهای بیشتری لازم است، به همین دلیل معتقدم که بازرس کل باید در خصوص این پرونده و سایر مواردی که نشان میدهد یک رئیس جمهور فاسد قانون را دستاویز اهداف شخصی برای حمله به دیگران قرار داده است، تحقیق و بررسی کند.

به گفته وی، 8 هزار و 500 نیرو در حالت آماده باش قرار گرفته اند که در صورت تصمیم ناتو برای فعال سازی نیروهای واکنش سریع، این مسئله اجازه خواهد داد تا سریعاً وارد عمل شوند. طبق گفته معترضین، در پی لفاظیهای رئیس جمهور این کشور در مورد تجاوز احتمالی روسیه، اوکراینیهای وحشت زده شروع به خرید مواد غذایی از فروشگاهها کردهاند.

مساحت این استان ۱۷۹۵۳ کیلومتر مربع (حدوداً ۱٫۰۹ درصد از مساحت کل کشور) است. بنابراین بی توجهی آمریکا به افغانستان ناشی از عدم درک موقعیت ژئوپلتیک این کشور بوده که برخی مهمترین علل بی توجهی در این دوره را، نبود منابع معدنی ارزشمند مانند نفت، محصور بودن در خشکی و اختلاقات قومی بیان کرده اند.

این بیانیه می افزاید دولت عراق بر تعهد خود به منظور محافظت از نیروهای ائتلاف بینالمللی که مشغول مشاوره و آموزش در این کشور هستند، باقی خواهد ماند. بایدن درحالی از کمک به عراق برای مقابله با داعش سخن گفته است که واشنگتن و برخی شرکای غربی-عربی آن از پایه گذاران و حامیان گروه تروریستی داعش شناخته می شوند.

وی روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «در روزهای اخیر، ما به صراحت به دولت بلاروس اعلام کردهایم که اگر اجازه دهد که از خاک این کشور برای حمله به اوکراین استفاده شود، با واکنش سریع و قاطع ایالات متحده، متحدان و شرکای ما در ناتو مواجه خواهد شد.» به گفته پرایس، در چنین شرایطی، ناتو ممکن است نیروهای ائتلاف را در کشورهای هم مرز بلاروس مستقر سازد و عواقب چنین وضعیتی تنها برعهده مقامات مینسک خواهد بود.

تکرار چنین تجربهای در شرایط فعلی، هزینههای بیشتری نسبت به قبل برای کشور در پی خواهد داشت. رئیس جمهوری آمریکا با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری انتخابات آتی در عراق گفت خواهان تداوم کمکهای اطلاعاتی به عراق هستیم.

سخنگوی کرملین همچنین نسبت به قطع کامل روابط دیپلماتیک روسیه و آمریکا در صورت وضع تحریم علیه ولادیمیر پوتین و دیگر مقامات ارشد نظامی و غیرنظامی کشورش هشدار داد. به گزارش نیویورک تایمز به نقل از مقام های وزارت دفاع آمریکا و دیگر مقام های دولت بایدن، این کشور شمار اندکی از دو هزار و ۵۰۰ نظامی مستقر در عراق را خارج خواهد کرد و نقش باقیمانده نیروها را بازتعریف خواهد کرد.

خبرگزاری «نووستی» امروز گزارش داد، “ند پرایس” سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به مینسک هشدار داده است که اگر اجازه دهد روسیه از خاک این کشور برای حمله به اوکراین استفاده کند، با واکنش سریع و قاطع غرب مواجه خواهد شد. رئیس جمهور گفت: ایجاد اشتغال نیازمند عزم جدی، بسیج سازمانها و توان دولت در این زمینه است.

این در حالی است که تهاجم آمریکا به عراق و افغانستان هر دو از نظر سازمان ملل متحد اقدامی غیر مشروع تلقی شده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس پیش از این دیدار به نقل از منابع خبری خود گفت: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و جو بایدن رییس جمهوری آمریکا توافق نامه ای را برای پایان دادن به حضور نظامی ارتش ایالات متحده در عراق تا پایان سال ۲۰۲۱ امضا می کنند و طبق توافق صورت گرفته نقش ایالات متحده در عراق قالب کاملاً مشاوره ای و آموزشی تبدیل خواهد شد.

هرگاه که حلقه ای از زنجیره محاصره قطع شد دخالت نظامی قطعیت پیدا کرد و ناحیه ریملند به منطقه ای برای درگیری های نظامی کوچک و بزرگ دوران پس از سال 1945 تبدیل می شد که برلین، کره، خاورمیانه و ویتنام را می توان شاهد مثال آورد. سناتورهای دموکرات در آمریکا پیشنهاد وضع این تحریمها در صورت اعزام نیروی نظامی از سوی روسیه به داخل خاک اوکراین را مطرح کردهاند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه ادعا شده است که آمریکا به حاکمیت و قوانین عراق احترام میگذارد . آمریکا درحالی مدعی احترام به حاکمیت عراق و کمک به مبارزه با تروریسم در این کشور شده است که از زمان لشکرکشی واشنگتن و هم پیمانانش به عراق به بهانه دروغین وجود انبارهای مخفی سلاح های کشتار جمعی در این کشور، اوضاع امنیتی و اقتصادی عراق به مراتب وخیم تر شده است.

شواهد و قرائن موجود نشان میدهد کرونا و پیامدهای آن تا آیندهای نامعلوم همچنان بزرگترین چالش بهداشتی و اجتماعی کشور خواهد بود و همین موضوع توجه مضاعف به آموختهها و تجربههای دولت کنونی را الزامی میکند. امروز ساختار نظام بینالملل بهگونهای تحول پیدا کرده که جایگاه آمریکا تنزل یافته و استراتژیهایی هم که توسط آمریکاییها دنبال میشود، در حال تضعیف آن نظم بینالمللیای است که خود آمریکا مبدع و بنیانگذارش بعد از جنگ دوم جهانی بوده.

گفت: تا به حال دستگاه دیپلماسی ایران موفق شده همه کشورهای اروپایی و متحدین سنتی آمریکا – از جمله بریتانیا – را با خود علیه ترامپ همراه کند. پالوار در ادامه تصریح کرده که ائتلاف ایجادشده علیه ایران در دولت اوباما اکنون در هم شکسته است. این کارشناس مسائل آمریکا گفت: ترامپ معتقد بود که نمیتوان مرحله به مرحله وارد حل اختلافات با ایران شد، چراکه اگر در بحث هستهای به توافق برسند به زعم آنان این فرصت را برای ایران فراهم میکردند که در موضوعات دیگر رفتارهای تنشزای خود را شدت ببخشد.

ایالات متحده هنوز این سند را به فدراسیون روسیه تحویل نداده، ولی پس از ارسال، به شما اطلاع خواهیم داد. هدف امارات از سرمایهگذاری در ترکیه، بهرهمند شدن از امکانات اقتصادی ارزان قیمت و آمادگی برای دورۀ پس از اردوغان است.

در حالی که رسانههای اسرائیلی از مجبور شدن نظامیان زن شاغل در زندان جلبوع برای تحت فشار قرار دادن زندانیان فلسطینی پرده برداشتند، خبر تعرض مجازی به همسر نتانیاهو در شبکههای اجتماعی نیز خبر ساز شد.

این در حالی است که نظامیان روسیه در مرز با اوکراین صفآرایی کردهاند و آمریکا مسکو را به تدارک حمله به اوکراین متهم کرده است. روز گذشته وزارت دفاع اوکراین نیز اعلام کرد که یک سری جدید از کمکهای نظامی-فنی ایالات متحده برای ارتش این کشور وارد اوکراین شده است.

یورش هواداران دونالد ترامپ، رئیسجمهوری پیشین آمریکا به ساختمان کنگره این کشور و حرکت هواپیمای نظامی ایالات متحده در فرودگاه کابل در حالی که غیرنظامیان افغان از آن آویزان شده بودند از جمله رویدادهای هستند که تصاویرشان به عنوان رخدادهای مهم سال ۲۰۲۱ در اذهان ثبت شده است. وی اظهار داشت واشنگتن تا پایان سال (جاری میلادی) در عملیات رزمی حضور نخواهد یافت.