متن کامل نامهی صریح لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

اعضای محترم شورا باید مطلع باشند که رسیدگی به مسئله هسته ای و توافق در آن چیزی از جنس معاملات متعارف نیست که در نظام به سادگی رخ داده باشد در تصویب این امر، یک وجه ظاهری در صحن مجلس وجود داشت و یک فرآیند طولانی قبل از طرح در مجلس برای بررسی موضوع توافق هسته ای، حدود ۲۰ جلسه در محضر رهبری در زمانهای مختلف تشکیل شد و حدود ۴۰ جلسه به عنوان شورای هسته ای با مسئولیت رئیس جمهور برگزار شد و حداقل ۴ جلسه در شورای عالی امنیت ملی بحث گردید بین دو فراکسیون مجلس نیز جلساتی تشکیل شد و نتیجتا به دلیل اهمیت موضوع و کمبود زمان، با ورود دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و هدایت دفتر مقام معظم رهبری، دو فراکسیون به نظر واحدی دست یافتند.

  1. گلباران مزار شهدای پاکدشت
  2. پر بحث
  3. اعضای شورای نگهبان
  4. ال نینو در ترکیب تیم منتخب سرخابیها(عکس)
  5. هاشمیان:مسائل خانوادگی تیم ملی را باید حفظ کرد

در راستای این مسئولیت شورا، «مجمع مشورتی فقهی» جهت ارائه نظرات مشورتی به شورای نگهبان و یاری در بررسی مسائل فقهی در سال ۱۳۸۰ش تأسیس شد. اعضای شورا در هر دوره برای مدت شش سال انتخاب میشوند. «نظر به تجارب مفیدی که جنابعالی در دورات مدیریت در بخش های گوناگون به ویژه در سه دوره مجلس شورای اسلامی از آن برخوردار گشته اید، جنابعالی را به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب می کنم». رابعا: اگر همکاری قوا، از نظر شورای نگهبان نقطه ضعف است، چرا در این دوره فعلی هماهنگی سه قوه را یک امتیاز تلقی می نمایند و اگر حسن و قبح این امر منوط به صلاحیت رئیس جمهور وقت است چرا شورای نگهبان دو مرتبه وی را تایید صلاحیت نمود؟

در مورد مصوبه شکایت، قبلا، طی نظر شماره ۲۱۸۱۸/۱۰۲/۹۹ تاریخ ۲۶/۱۱/۱۳۹۹ اظهارنظر شده است. بخشنامه و بندهای الف و ب مصوبه مورد شکایت فی نفسه خلاف شرع شناخته نشد. بند (الف) و (ب) مصوبه شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی شهرداریها و دهیاریهای کشور به تاریخ ۲۶/۱۲/۱۳۹۷‬ ابلاغی در بخشنامه شماره ۲۰۶۸۵ – ۲۶/۴/۱۳۹۸ رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور. تفسیر قانون اساسی: تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است. تشخیص قانونی بودن آن بر عهده دیوان محترم عدالت اداری است. «ساختار شورای نگهبان (تشکیلات اداری)»، وبسایت شورای نگهبان، درج مطلب: ۱۵ تیر ۱۳۹۷ش، بازدید: ۵ خرداد ۱۴۰۰ش.

اگر مفاد هر مصوبهای منجر به آلودگی محیط زیست شود با ایراد شورای نگهبان مواجه خواهد شد. سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با ساز و کار شورای نگهبان برای تشخیص مغایرتهای اصل ۵۰ قانون اساسی اظهار کرد: در شورای نگهبان نسبت به محیط زیست حساسیت داریم. ایراد شورای نگهبان روشن است. از شورای محترم نگهبان نیز درخواست می کنم حداقل این مورد را رسیدگی کنید تا برای خود شورا موضوع روشن شود که چه دست هایی در ارائه این گزارش ها دخالت داشته است.

پرسش مهم آن است که اگر ایراد شورای نگهبان در این است که سرعت در تصویب جزئیات اخلال مدیریتی محسوب می شود، شورای نگهبان که ۲۰ روز برای بررسی وقت داشت، چرا همان روز این مصوبه را تایید کرد؟ و خدای عزوجل عالم و ناظر است که در نهایت صدق ارائه شده و اینک در محضر خداوند روی میز آقایان عضو شورای نگهبان است و اعضای محترم به خصوص فقهای گرامی بهتر به وظیفه دینی خود در این امر واقفند که چگونه اصلاح طریق نمایند و رفع ظلم شود؛ و اگر منجر به اقدامی نگردید، موضوع بین من و شما برای یوم تبلی السرائر باقی می ماند تا خداوند در روزی که یوما لاتجزی نفس عن نفس شیئا و لا یقبل منها عدل و لا تنفعها شفاعه و لا هم ینصرون حکومت نماید. وی در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع مالیات در بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: مبنای ما شرع و قانون اساسی است و رویههای شورای نگهبان نسبت به بودجه مشخص است.

آیا آن شورا مطمئن است که همسر و فرزندان سایر کاندیداهایی که تایید صلاحیت فرموده، در طول ۴۲ سال پس از انقلاب، به خارج از کشور سفر نکرده اند؟ اگر مقصود شورا این است که چرا در رسانه ها علیه دولت و رئیس آن موضع گیری نمی شد، باید گفت این امر توصیه همیشگی رهبری بوده است حتی درباره دولت های قبلی هم به هیچ وجه در پی درگیری علنی نبودیم، بلکه رفتار علنی آن رئیس جمهور باعث پاسخگویی می شد و به نظر حقیر از منظر حکومتی کار درست به همین ترتیب است. شورای نگهبان از منظر امام خمینی و مقام معظم رهبری. اگر فقهای شورای نگهبان احساس کنند در این حوزه در حق مردم اجحاف صورت گرفته است آن را رد خواهند کرد. مسئله هسته ای یکی از دستاوردهای علمی و فنی مهم کشور است که باید حفظ شود اما یک کشور فقط مسئله ندارد، اگر طوری در این زمینه اقدام شود که حیات اقتصادی کشور صدمه جدی ببیند و مردم دچار بحران اقتصادی گردند، مشخص است که تدبیر لازم در حکمرانی و توازن امور رعایت نشده است.

از دیگر وظایف و مسئولیتهای شورای نگهبان عبارتند از: حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور، حضور در مجلس شورای اسلامی هنگام تصویب طرح یا لایحه فوری، حضور در شورای بازنگری قانون اساسی، حضور در شورای موقت رهبری (یکی از اعضا)، عضویت فقهای شورا در مجمع تشخیص مصلحت نظام. را پرداخت میکند و یا شخصی غیر از برنده، آنها را دریافت میکند ازجمله در حالاتی که بازی مبنیاً بر این که دیگری (غیر از بازنده و برنده) پرداخت یا دریافت کند انجام میشود، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. نسبت میان حکم مذکور در صدر ماده (۱) و ذیل ماده (۶)، در مورد استثنا شدن مشاغل با تشریفات خاص در قانون اساسی و الزام رئیسجمهور به استعلام در مورد وزرا پیش از معرفی آنها در تبصره ۴، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. همچنین موضوع دیگری که مورد سوال بسیاری از فرهنگیان محترم نیز بود اینکه در تبصره این ماده، منظور از عبارت «کماکان معلم هستند»، آیا تصدی و اشتغال به معلمی است یا این که افرادی که علیرغم عدم اشتغال مستقیم به معلمی، عنوان شغلی آنها معلم ذکر شده است را نیز شامل میشود؟

عبارت «دستگاه قضایی» از این جهت که منظور قوه قضائیه است و یا صرفاً قضات را شامل میشود، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. 4 – حداقل مدرک فوق دیپلم و یا معادل آن. تجربه گذشته نشان می دهد شورای نگهبان، برای نظارت بر انتخابات، هم به ملاک های واضح نیاز دارد و هم به سازماندهی بی طرفانه، یکی از مسئولان زیرنظر شورا، به قصد دفاع از اقدامات آن شورا، می گوید «شورا در یک پکیج نظر می دهد» و در نامه اخیر هم به نوعی صرفا به موضوعات مطرح شده در جلسه شورا اشاره شده است، بدون اینکه در تاثیر آن در رای اعضا قضاوت شود. وی تاکید کرد: با همه اینها باید تا زمان تهیه متن نهایی مصوبه منتظر بمانیم تا بتوانیم نسبت به آن اظهار نظر کنیم. متن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تهران، انتشارات بین المللی الهدی، چاپ اول، ۱۳۸۸ش. ↑ متن کامل قانون اساسی، ۱۳۸۸ش، ص۵۴.

تفسیر قانون اساسی، نظارت بر برگزاری انتخابات و همهپرسیها و نیز تشخیص انطباق همه قوانین و مقررات کشور با موازین شرعی و قانون اساسی از مسئولیتهای این شورا است. ↑ ملکافضلی اردکانی، مختصر حقوق اساسی و آشنایی با قانون اساسی، ۱۳۹۱ش، ص۱۹۴؛ «ساختار شورای نگهبان(اعضای شورای نگهبان)»، وبسایت شورای نگهبان. «بررسی ماهیت شورای نگهبان». ماهیت این مصوبه لایحه است بنابراین بخشی از بار مالی را دولت تقبل کرد. اگر کسی از منابع مالی حلال شخصی به خارج سفر کند، آن هم برای زیارت یا درمان بیماری، دلیلی برای رد صلاحیت همسر او می شود؟

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در ماده ۶ نیز از آنجا که مشخص نبود، چنانچه پس از اعمال رتبهبندی، منابع مالی لازم برای پرداخت در تاریخ مشخص شده در مصوبه بیش از میزان مذکور باشد، چگونه عمل خواهد شد، ابهام وجود داشت. که به منظور تشخیص عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با احکام اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است. این دیدارها در چارچوب انجام وظایف تخصصی شورا و به منظور کاهش رفت و آمد مصوبات صورت میگیرد. طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره دیدار آیتالله اعرافی با نمایندگان مجلس گفت: این دیدارها در چارچوب وظایف تخصصی اعضای شورای نگهبان در ارتباط با مجلس است که نظرات رد و بدل میشود و امیدواریم دیدار اعضای شورای نگهبان با نمایندگان مجلس موجب بالا رفتن کیفیت مصوبات شود. علیرضا خجستهپور:آقای روحانی با آقای باهنر دو نفره دیدار کردند اما خبر به شکلی منتشر شده که این دیدارها جمعی بوده اما به این صورت نیست. نکته مهم این است که تمام جایگاهها در جمهوری اسلامی امانت هایی از سوی ملت است و همه مسئولان و متولیان امر، باید نسبت به جایگاههای حقوقی خود امانت دار و پاسخگو باشند.

باید به اطلاع مردم محل برسد. عطف به نامه شماره ۹۹۰۰۸۳۷ مورخ ۱۲/۰۷/۱۳۹۹. عطف به نامه شماره ۹۹۰۰۰۷۹ مورخ ۱۷/۰۳/۱۳۹۹. در این میان، اولیای خدا، با روشنای یقین، از دل شب ها می گذرند و به سوی رستگاری راه می پویند. قاضی منصوب از سوی رهبر: به این معنا که رهبری، فقهای شورای نگهبان را به عنوان قضاتی منصوب کرده است که در انطباق یا عدم انطباق قوانین با احکام اسلامی حکم کنند.

یا آقای سعیدی کیا در سال ۹۲ رد صلاحیت شدند و در سال ۹۳ رهبری ایشان را به ریاست بنیاد مستضعفان منصوب کردند. درفتنه بزرگ سال 88 متاسفانه نخبگان وخواص که اکثرآنان ازنمایندگان ولی فقیه بودند ونان ولایت را می خوردند بجزچند نفرانگشت شمارموضع خود را آشکارنکردند وسکوت اختیارکردند وبعضاً ناخواسته به صف منافقان کمک و صف ولایت را بی یاوروبی پناه گذاشتند . طحان نظیف در پاسخ به این سوال که دبیرکل حزب موتلفه گفتهاند در زمان انتخابات مجلس طبق گفتوگویی با شورای نگهبان به ایشان گفته شده که هرکس از این حزب کاندیدا شود تائید خواهد شد، گفت: ما همواره گفتهایم که درهای شورای نگهبان نسبت به احزاب شناسنامهدار و اشخاص سیاسی باز است. مصوب جلسه مورخ بیست و چهارم آذر ماه یکهزار چهارصد هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.