مداخله نظامی روسیه در قزاقستان؛ آیا پوتین تکرارگر پیمان ورشو است؟

به گزارش رادیو دری، «حسام زوملوت» سفیر فلسطین در بریتانیا در یک گفتگوی تلویزیونی در پاسخ به این سوال که لندن باید چه کاری برای جبران خسارت انجام دهد، تصریح کرد، من یک تعهد روشن از سوی دولت بریتانیا میخواهم، نه با کلمات، بلکه با اقدامات برای درست کردن نابسامانیای که در مسئله فلسطین ایجاد شده است. حقیقت آن است که امریکا احتمالا امروز در آستانه چنین جنگی قرار دارد و امریکاییها اکنون باید این گزاره را جدی بگیرند نه فقط به عنوانی یک هشدار سیاسی بلکه به عنوان یک سناریوی احتمالی نظامی و به فاجعهای بالقوه.

اعضای گروههای مسلح راست افراطی از جمله «نگهبانان سوگند» که یکی از بزرگترین گروههای شبه نظامی ضد دولتی محسوب میشود در عمل به نیروهای پلیس و حزب جمهوری خواه وارد شده و نفوذ کرده اند.

از این لحظه به بعد نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در چارچوب پیمان ورشو وارد مجارستان شدند. وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد که هیچیک از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی علاقهای به استقرار نیروهای نظامی آمریکایی در خاک کشورهایشان ندارند. با اینکه اختلافات در سوریه همچنان باقی است، اسد توانسته با کمک روسیه و ایران کنترل اغلب نقاط کشورش را بهدست گیرد؛ دو کشوری که بیش از تعهد واشنگتن به برکناری او، به حفظ وی در قدرت متعهد بودهاند.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که این کشور پس از انتخابات آتی دومای دولتی (در تاریخ ۱۹ سپتامبر/ ۲۸ شهریور ماه) همچنان به خطمشی سیاست خارجی کنونی، با هدف ایجاد شرایط خارجی مطلوب برای توسعه هرچه بهتر داخلی ادامه خواهد داد. وی افزود، روسیه خواستار حلوفصل سیاسی اوضاع در افغانستان، بر اساس تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل است و بسیار جای تأسف دارد که جنبش طالبان (که فعالیت آن در روسیه ممنوع است) سعی دارند از طریق نظامی و بهزور اوضاع در این کشور را تحت کنترل خویش قرار دهند.

با این وجود، امریکاییها کمتر از گذشته باور دارند که قدرت و ابعاد آن کشور میتواند نجات بخش امریکا باشد. دلایل زیادی برای اعتماد به این ارزیابی وجود دارند. پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور امریکا، «توماسای ریکس» روزنامه نگار امریکایی از گروهی از کارشناسان امنیت ملی خواست تا احتمال وقوع جنگ داخلی را در امریکا ظرف مدت ده تا پانزده سال آینده ارزیابی کنند.

تخریب ساختمان کنگره امریکا، تانکهایی که در خیابانهای واشنگتن قرار میگیرند، جنگ بین معترضان و شبه نظامیان، تلاش شورشیان مسلح برای آدم ربایی از میان فرمانداران و نمایندگان، عدم اطمینان در مورد انتقال مسالمتآمیز قدرت.

سفارت امریکا مستقر در میانمار این حمله را “وحشیانه” توصیف کرده و انتونی بلینکن، وزیر خارجهی امریکا، این حمله را محکوم کرده است. مقامهای ارشد امریکا کشتار غیرنظامیان توسط نظامیان میانمار را محکوم کردند.

مقامهای منتخب درها را به روی خرابکارانی که به ساختمان کنگره وارد شدند باز کرده اند. مطابق با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیسجمهوری مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوهٔ مجریه را عهدهدار است. نخیر عزیزان دل برادر اینی که شما گفتید این خون بهای محافظان شخصیتی و رانندهای خودروهای صدیق شهیدان ابو مهدی المهندس و سردار سلیمانی است خون بهای سردار دلها سپهبد حاج قاسم سلیمانی و سردار ابو مهدی المهندس اخراج تمامی نیروهای آمریکایی صهیونیستی و ناتو از سر تا سر جهان اسلام ناب محمدی ص و فتح کامل فلسطین اشغالی و آزاد سازی قدس شریف و آزاد سازی مکه مکرمه و مدینه منوره از دست سفاکان خائنین جنایتکاران فاسدین فاسقین سعودیهای رو به سقوطی صهیونیستی آمریکایی و نابودی همه تروریسهای جیره خورانشون در سر تا سر جهان اسلام ناب محمدی ص است و مجازات کیفری اشد مجازات برای آمرین و عاملین تروریستشان در هر کجای جهان که هستند و برداشتن همه تحریمهای ظالمانه ستمگرانه تحمیلیشان از روی ملت و مملکت ایران اسلامی است اینها خونبهای آن بزرگواران فرمانهای محور مقاومت اسلامی سپاه قدس است .

مربوط به نیمه دوم است، در نیمه دوم سهم بازار بالا رفت و در نیمه اول چنین نبود بنابراین ما باید همه چیز را در نظر بگیریم یعنی برای وزیر اقتصاد سرمایه گذاری مهم است، برای وزیر اقتصاد پایداری بدهی مهم است، بازار سرمایه برای وزیر اقتصاد مهم است، هزینه مالی تولید برای وزیر اقتصاد مهم است، زمانی که در شرایط رکودی نرخ بهره برداری از ظرفیت پایین است و می خواهم آن را بالا ببرم یکی از راه هایش این است که جریان نقدی cash flow بنگاه اقتصادی تامین شود و لازمه آن این است که هزینه تامین سرمایه در گردش بالا نرود پس بله من کاملا نسبت به نرخ بهره حساس هستم و معتقد هستم کاری که وزارت اقتصاد باید بکند و در دوره ما سعی شد بشود و انشاالله در دوره های بعد باید بشود تحلیل سیستمی راجب به سناریوهای مختلف نرخ چیزهایی است که در اختیار دولت است.

لذا فکر میکنم اگر طرف مقابل نسبت به سقف زمانی نگرانی دارد، میتواند خیلی راحت در چارچوب بازگشت به برجام و اجرای کامل تعهداتش به توافق برسد؛ بویژه آنکه همه چیز در سند برجام روشن است و حتی نیاز به مذاکرات طولانی هم وجود ندارد. رئیس جمهور از حضور مردم مرزنشین درمیان در عرصههای مختلف تشکر کرد و نسبت به احداث مجتمع ورزشی، فرهنگی، تجهیز ساختمان بیمارستان 24 تختهخوابی شهر اسدیه و تسریع در روند آبرسانی مجتمعهای روستایی قول مساعد داد.

بنده قصد داشتم براساس قانون، رئیس کل بانک مرکزی وقت را که اخیرا محاکمه شد، به قوه قضائیه معرفی کنم اما رئیس مجلس و رئیس کمیسیون اقتصادی جلوی آن را گرفتند. رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآور شد که مقامات مسکو از روند کنونی اوضاع در افغانستان رضایت ندارند و خواستار ازسرگیری روند مذاکرات نیروهای داخلی در این کشور هستند. وی افزود، بیشترین نگرانی روسیه این است که آنچه در داخل خاک افغانستان در حال وقوع است، به منطقه آسیای مرکزی سرایت کند.

بهگفته وی، مهمترین وظیفه سیاست خارجی روسیه ایجاد حداکثر شرایط بینالمللی برای توسعه داخلی کشور، بالا بردن سطح زندگی مردم، تأمین حقوق شهروندان و تجار روسی در تمامی مناطق جهان است و وزارت امور خارجه روسیه قدرت اجرای این سیاست را دارد. استراتژیستهای ارشد غربی همواره در تنظیم توافقهای بین المللی تمامی امتیازاتی که قرار است کسب کنند را با تمام جزئیات ذکر میکنند و در مقابل امتیازاتی که طرف مقابل اخذ خواهد کرد را با هوشمندی پر از ابهام قرار میدهند تا بتوانند از تعهدات آتی خود شانه خالی کنند.

البته نباید تصور کرد که اگر کشوری روش های دپلماتیک خود را در شرایطی تغییر داد این امر به مثابه، دگرگون کردن سیاست خارجی است. مسئله این است که سیاست یک امر دوطرفه است و اگر طرف مقابل احساس کند سیاستهای تهاجمیاش هزینهای برایش ندارد، حتماً آن سیاست را ادامه میدهد.

این موسسه نیز نظامیان میانمار را مسوول حمله مرگبار جمعه شب گذشته خوانده است. به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، محمدصادق معتمدیان صبح امروز با حضور در دفتر خبرگزاری فارس استان ضمن بازدید از این خبرگزاری اظهار داشت: خبرگزاری فارس از خبرگزاریهای مرجع کشور است که در طول سالهای گذشته عملکرد بسیار خوبی داشته است. وی با اشاره به مصوبات سه سفر قبل در شهرستان درمیان گفت: طی این سه سفر برای این شهرستان 176 پروژه تصویب شده که از این تعداد 94 پروژه انجام و 68 پروژه در حال اجرا است.

او سه کتاب در ژانر تخیلی و دو کتاب دانشگاهی نوشته است. آخرین کتاب او تحت عنوان «جنگ داخلی بعدی؛ خبرهایی از آینده امریکایی» است که ژانویه ۲۰۲۲ میلادی چاپ شده است.

رمضانزاده سخنگوي دولت اصلاحات گفت: گزينه عبور از روحاني، درواقع آغاز جنگ رواني عليه او است و از سوي اشخاص رانتخوار فرصتطلب انحصارجويي صورت ميگيرد كه در دولت قبلي به همهچيز رسيدهاند و الان دستشان كوتاه شده است. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: تسریع در خروج نظامیان امریکا از عراق موجب تقویت و تثبیت روندهای ثبات ساز خواهد شد.

استاندار اردبیل خاطرنشان ساخت: باید به بخش معدن به چشم یک ثروت ملی نگاه شود، لذا باید سرمایه گذاری بسیاری در این بخش انجام شود. نظرسنجیای در سال ۲۰۱۹ میلادی که از سوی دانشگاه جورج تاون انجام شده بود و در آن از رای دهندگان ثبت نام شده پرسیده شد که امریکا تا چه میزان به آستانه جنگ داخلی نزدیک شده است میانگین پاسخ ۶۷.۲۳ درصد را نشان میداد و این یعنی آن که دو سوم از پاسخ دهندگان باور داشتند امریکا در چنین مسیری قرار دارد.