مقایسه ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در کنکور سراسری بین سالهای 96 و 97

محمد باقر قالیباف در گفتوگوی تلویزیونی خود به مناسبت ۱۰ آذر ماه و روز مجلس به مردم قول داد از سال آینده ظرفیت پذیرش رشتههای پزشکی افزایش یابد. ابراهیم قادری افزود: آمار مبتلایان به اومیکرون رو به افزایش است و در مرحله اپیدمی تصاعدی قرار گرفتهایم و اکنون در یک پنجم ابتدایی این مرحله هستیم؛ یعنی تعداد بیماران در چند هفته آینده به تدریج افزایش خواهد یافت. در این شرایط تعداد زیادی از مجروحان و آسیب دیدگان به منظور بهره گیری از تسهیلات بهداشتی درمانی به سوی بیمارستان ها سرازیر می گردند. وی با بیان اینکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگ ترین نهادهای دولتی که علاوه بر مسئولیت تامین، حفظ و ارتقای سلامت مردم، آموزش نیروهای موردنیاز تخصصی کشور در رشته های مختلف علوم پزشکی را برعهده دارد، تصریح کرد: بهبود وضعیت سلامت عمومی شهروندان، افزایش امید به زندگی، کاهش میزان مرگ و میر مادران و نوزادان و سایر شاخص های مهم بهداشتی از طریق توسعه نظام شبکه های بهداشتی درمانی و ادغام آموزش پزشکی در نظام عرضه خدمات از جمله مواردی است که طی 43 سال گذشته رشد و پیشرفت شگرفی داشته است.

همچنین این خوشهٔ جمعیتی، افزون بر شباهت قابل توجه با ژنتیک مردم خاورمیانه، همانند ژنتیک مردم جنوب اروپا، به ویژه نواحی توسکانی در ایتالیا است. ایران در مختصات جغرافیایی ۳۲ درجه شمالی و ۵۳ درجه شرقی قرار دارد و از شمال به آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان و دریای خزر، از شرق به پاکستان و افغانستان، از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان و از غرب به ترکیه و عراق محدود میشود. همچنین بنا بر اعلام وزارت بهداشت ۱۵۳ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۶۷ شهرستان در وضعیت زرد و تنها ۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. ایران کنونی، در پویانمایی در حال پیشرفت است و علاوه بر پویانماییهای کوتاه، انواع مجموعه (همانند پهلوانان و شکرستان) و فیلم بلند پویانمایی (همانند تهران ۱۵۰۰ و فیلشاه) را میسازد.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به ارائه خدمات پزشکی نوین در کشور، اظهار کرد: ایران جزو اولین کشورهایی است که با استفاده از سلول های بنیادی به درمان برخی از بیماری ها می پردازد. رسانههای ارتباطی در ایران عمدتاً متعلق به حکومت این کشور هستند و در طول دههٔ ۱۳۷۰، این کشور منابع قابل توجهی را برای توسعه و گسترش زیرساختهای ارتباطی خود، هزینه کرد؛ در این مدت، استفاده از تلفن تقریباً دو برابر شد. وی با بیان اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، دستاوردهای حوزه سلامت و علوم پزشکی است، افزود: در ابتدای انقلاب علیرغم اینکه جمعیت کشور 30 میلیون نفر بود، در حوزه پزشکی و خدمات سلامت خودکفا نبوده و مجبور به استفاده از نیروهای متخصص خارجی بودیم، و بیماران برای مداوا به خارج از کشور اعزام می شدند و در مجموع در مورد تمام شاخص های سلامت وضعیت مطلوبی نداشتیم.

ازنوع مقطعی( می باشد که به منظور ارزیابی میزان آمادگی بیمارستان در حوادث و بلایا بر اساس برنامه ملی با استفاده از چک لیست استاندارد سازمان جهانی بهداشت درسال 1393 انجام شد.ابزار گرد آوری داده ها فرم اطلاعات مشخصات عمومی بیمارستان ها و چک لیست استاندارد سازمان جهانی بهداشت با 9 مؤلفه و 91سؤال بود.که با روش مصاحبه و مشاهده مستقیم اسناد و مدارک و تکمیل چک لیست توسط محقق انجام گرفت.تجزیه وتحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار نسخه 22 SPSS انجام شد یافته ها : یافته های به دست آمده حاکی از آن است که از 12 بیمارستان مورد مطالعه 10 بیمارستان دولتی و 2 بیمارستان غیر دولتی بودند، میانگین آمادگی بیمارستان ها در مؤلفه های فرماندهی و کنترل، ارتباطات، ایمنی و امنیت، تریاژ، افزایش ظرفیت، استمرار خدمات حیاتی، نیروی انسانی، مدیریت پشتیبانی و تدارکات، بازیابی بعد از بلایا ارزیابی گردید، در مجموع نیز میانگین کل بیمارستان های مورد مطالعه درحوادث و بلایا بر اساس برنامه ملی 50/47 درصد یعنی متوسط بود، مؤلفه فرماندهی و کنترل با میانگین57/64 درصد بیشترین و مؤلفه بازیابی بعد از بلایا با کمترین میانگین43/98 درصد ارزیابی گردید.

  • احساس درد یا فشار در پیشانی یا گونه یا اطراف چشم
  • خدمات IT و موبایل
  • آرشیو خبر
  • همایشها و سمینارها
  • شهرخبر – مبتلایان به اُمیکرون تا چند روز ناقل هستند
  • منطقه جغرافیایی
  • معاونت فرهنگی و دانشجویی
  • روپوش آستین بلند و ماسک جراحی بپوشید

وی ادامه داد: آمار موجود دقیق و بر اساس تعداد تستهایی است که انجام میشود؛ یعنی افرادی که آزمایش کرونا نمیدهند یا این که به پزشک مراجعه نمیکنند در این آمار قرار ندارند و این آمار مربوط به افرادی است که تست کرونا داده اند. پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد: ظرفیتهای پذیرش پزشکی در کنکور سراسری سال 96 برابر 1185 نفر بوده و در سال 97 این تعداد برابر 1194 نفر است؛ یعنی 9 نفر افزایش پیدا کرده است.

در جدول زیر ظرفیت رشته پزشکی در کنکور سراسری به تفکیک هر دوره مشخص شده است . ظرفیت دانشگاه آزاد در رشته دندانپزشکی در سال گذشته ۲۰۵ نفر بوده است. وی ادامه داد: اگر می توانستیم ظرفیت پزشکی و سرانه را به عدد بالاتری ببریم بهتر بود اما 36 سال در یک مسیر حرکت کردیم و نمی توانیم یکباره جهش انجام دهیم. در سال ۹۹۹ میلادی، حکومت غزنویان که حاکمانی با اصالت ترک داشت، بخشهای بزرگی از ایران را در اختیار گرفت و سلجوقیان و خوارزمشاهیان نیز پشت سر آنان، بخشهایی بزرگ از ایران را کنترل میکردند؛ این حکومتها پارسیگو بودند و راه و رسم کشورداری آنان بسیار مشابه روش ایرانی بود.

در کنار آنان، قومیتهای دیگری، همانند اقوام پرجمعیت آذری و کُرد وجود دارند. به عبارت دقیقتر سرانه واقعی پزشک در کشور بسیار کمتر از این عدد است و در این زمینه باید دقت بیشتری صورت بگیرد. معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: مرحله بعد از ثبت نام، برگزاری آزمون کتبی توسط مرکز سنجش آموزش پزشکی با همکاری مرکز کل حراست وزارت بهداشت با تدابیر خاص امنیتی و ایمنی و در فضایی کاملا سالم، در تاریخ 23 دی ماه خواهد بود و پس از آن دو تا سه برابر ظرفیت انتخاب و برای گزینش نهایی و مصاحبه به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور معرفی می شوند.

داوطلبان کنکور سراسری که در رشته پزشکی در دانشگاه دلخواه شان قبول نشده اند و یا اصولاً در اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری جزو قبول شدگان رشته پزشکی در دانشگاه آزاد یا سراسری نیستند، نگران نباشند چون هنوز فرصت دارند که در تکمیل ظرفیت پزشکی ، شانس خود را برای قبولی در رشته مورد علاقه شان، امتحان کنند. نیروی هوایی و دریایی ایران، از دیدگاه بینالمللی هنوز کوچک شمرده میشوند. فرودگاه بینالمللی مهرآباد، فرودگاه بینالمللی شهید هاشمینژاد مشهد و فرودگاه بینالمللی امام خمینی، پررفتوآمدترین فرودگاهها در ایران هستند. دکتر عین اللهی بیان کرد: اقدام بسیار بزرگی که در سال 1365 انجام شد، ملحق شدن آموزش علوم پزشکی به وزارت بهداشت است، این اقدام، منجر شد پیشرفت های بیشتری در این حوزه اتفاق بیفتد.

در سال ۱۳۹۶، حسین عبده تبریزی اعلام کرد که یک و نیم میلیون ایرانی در صف مهاجرت به کشورهای کانادا و استرالیا قرار دارند. به گزارش وبدا، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تا کنون ۴ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۷۶ نفر دُز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۱۷ هزار و ۸۰۹ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۳۸۵ دُز رسید.

تبصره ۴: سازمان سنجش آموزش کشور موظف است هر ساله قبل از انتشار دفترچه کنکور سراسری، گزارشی از این افزایش ظرفیت در رشتههای مزبور را به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اعلام کند. وی توضیح داد: «اولین موضوع بحث افزایش ظرفیت پذیرش رشته پزشکی هم در دوره عمومی و هم در دوره تخصص بود که مورد بحث قرار گرفت؛ جمعبندی این شد که کمبود پزشک در کشور وجود دارد و لازم است تا وزارت بهداشت ظرفیتها را افزایش دهد. تبصره 1 (اصلاحي 04ˏ10ˏ1370)- جهت نظارت و تعيين ضابطه لازم در مورد ارزشيابي كليه مدارك تحصيلي دانشجويان گروه پزشكي خارج از كشور، شورائي بنام شوراي ارزشيابي مدارك تحصيلي خارجي گروه پزشكي به رياست معاون ذيربط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و چهار نفر از اساتيد گروه پزشكي به انتخاب وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در آن وزارت تشكيل ميشود.

فراهم نمودن تسهیلات لازم برای برخورداری همگان از خدمات درمانی در حدود امکانات از طریق ایجاد مراکز درمانی دولتی و بهبود استاندارد آنها و استفاده از همکاری مؤسسات خیریه و بخش خصوصی و انواع بیمههای درمانی. مدیران مؤسسات بهداشتی درمانی بایستی ضمن شناخت مخاطرات به بالا بردن توان و استانداردها و کاهش مخاطرات ناشی از حوادث و بلایا بپردازند. پزشکان ایرانی از لحاظ توانمندی در بالاترین سطوح علمی و تخصصی جهان قرار دارند و تقریبا هیچ روش جراحی و درمانی وجود ندارد که در ایران انجام نشود. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر 68 دانشگاه علوم پزشکی در کشور با بهره گیری از بیش از 1000 بیمارستان دانشگاهی، 20 هزار عضو هیات علمی و 220 هزار دانشجو، مشغول به ارائه خدمت بوده و آمادگی دارند که دانشجوی خارجی نیز بپذیرند و از تمام ظرفیت ها استفاده کنند.

با همین حمایت های مردمی خوشبختانه تا کنون ۷۱ میلیون دُز واکسن کرونا تا کنون در کشور تزریق شده و امیدواریم که به سرعت، پوشش واکسیناسیون در ایران افزایش یابد. مفتخریم که امروز با گذشت چندی سال از تاسیس آسان طب، میزبان بیش از یک میلیون بازدید کننده ماهانه هستیم. فتح تهران در سال ۱۹۰۹ م صورت پذیرفت و محمدعلیشاه از سلطنت برکنار شد. رضاییان، م.، 1391. مقایسه آمار وزارت بهداشت با آمار مرکز آمار ایران پیرامون موارد خودکشی ثبت شده در ایران. رضاییان محسن. مقایسه آمار وزارت بهداشت با آمار مرکز آمار ایران پیرامون موارد خودکشی ثبت شده در ایران. مقایسه آمار وزارت بهداشت با آمار مرکز آمار ایران پیرامون موارد خودکشی ثبت شده در ایران. گروه قومی و فرهنگی غالب در ایران، برآمده از فارسیزبانان این کشور است.