واردات دولت احمدی نژاد 2.5 برابر متوسط واردات جمهوری اسلامی

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، وزیر انرژی امارات تاکید کرده بود که کشور آماده کمک به بازسازی سوریه با هدف تقویت توسعه آن و بازگشت اوضاع به پیش از جنگ داخلی در سوریه است.

بعد از معاینه لابراتوری کشور های غربی به رهبری آمریکا تصمیم می گیرند که یک نسخه چند صد میلیون دالری برای شکم گرسنگان افغانستان تجویز نمایند تا به مثابه یک مسکن موقتی از آن کار بگیرند و جلو فاجعه سرازیر شدن مهاجرین و پناهندگان را به سوی اروپا بگیرند.

مایلند همه، طبق معنای آنها این مفاهیم را بفهمند و بهکار بگیرند و در ادبیّاتشان از آنها استفاده کنند. وزیر اقتصاد سوریه در این دیدار به تشریح قانون سرمایه گذاری در سوریه که محیط مناسب و جالب توجه ای را در مرحله بهبود و بازسازی ایجاد می کند و سرمایه گذاران را به ایجاد پروژه در همه زمینه ها تشویق خواهد کرد، پرداخت.

«هانی الجمل»، کارشناس مسائل سیاسی و منطقه ای عربی معتقد است که از دلایل بازگشت روابط امارات وسوریه در حال حاضر، تمایل امارات برای از بین بردن قانون قیصر (سزار) است که سوریه را محاصره کرده است.

پس از آنکه بیش از 10 سال روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین سوریه و برخی از کشورهای عربی متوقف شده بود، اخیرا برخی کشورهای عربی روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با سوریه را به تدریج از سرگرفتند. میدل ایست نیوز: همزمان با تشدید روند احیای روابط دیپلماتیک و اقتصادی بین امارات متحده عربی و سوریه، «عبدالله بن طوق»، وزیر اقتصاد امارات، در دیدار با «محمد سامر الخلیل»، همتای سوری خود، تشکیل مجدد و احیای شورای مشترک تجار را مورد بررسی قرار داد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز در این خصوص گفت که دو طرف در این مذاکرات درباره مسائل اقتصادی دارای اهمیت مشترک از جمله توافق بر سر تشکیل مجدد و احیای شورای مشترک تجار سوری و اماراتی با هدف تشویق مبادله تجاری، سرمایه گذاری و همکاری اقتصادی بین دو کشور رایزنی کردند. این کارشناس مسائل سیاسی و منطقه عربی، توضیح می دهد که تلاش های امارات با هدف حضور نظام سوریه در بخشی از این معادله و تلاش برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب بوده است.

المزروعی اشاره کرده بود که امارات به اقدام عربی مشترک به خصوص در بخش آب اعتقاد دارد و از هرگونه اقدامی که برای انتقال تجربه امارات در زمینه خصوصی سازی بخش های حیاتی و تبادل تجربه و حمایت از پروژه های سرمایه گذاری در دمشق لازم باشد، استقبال می کند. کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی در یک دهه گذشته از حضور سوریه در اتحادیه عرب جلوگیری کردند، اما سفر عبدالله بن زاید و احیای روابط برخی دیگر از کشورهای عربی با سوریه، میتواند زمینه بازگشت دمشق به اتحادیه عرب را حتی در نشست مارس 2022 فراهم کند.

گزارش ها حاکی از آن است که ارزش کل سرمایه گذاری های امارات در سوریه در ابتدای 2011، بیش از 20 میلیارد دلار بوده است. هیچ کس منکر نیست که رقابت بین ایران و اعراب و نیز جدایی فرقهای ریشهای عمیق دارد و برای بهبود آن نیازمند گفتگو و تعاملی جدی هستیم. او مدتی از مدیران ارشد خبرگزاری فارس بوده، اما امسال در یک برنامه تلویزیونی به شدت به سعید جلیلی حمله کرد و گفت «این آقا که مدام میگوید برنامه دارد، هیچ برنامه مدونی ندارد و فقط شعار میدهد و عکس انداختن با این و آن، به منزله برنامه داشتن نیست!

در دهه گذشته، در نتیجه تغییر آرایش منطقهای به نفع تهران – حمله آمریکا به افغانستان و عراق باعث شد رژیمهای این کشورها با رهبران نزدیک به تهران و آمریکا جایگزین شوند – رقابت بین ایران و عربستان نیز افزایش یافت. بعد از امضای پیمان ابراهیم در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ شاهد افزایش نفوذ و تحرکات اسرائیل در کشورهای حاشیه خلیج فارس طی سال گذشته (۲۰۲۱) با محوریت عمان، بحرین و به خصوص امارات متحده عربی بودیم تا جایی که کار به سفر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به امارات متحده عربی در ۲۱ آذر/ ۱۲ دسامبر کشیده شد.

در سال 1978 توپخانه اسرائیل 15 لبنانی را که به سمت کلیسای شهر کوچک راشیا روانه بودند به قتل رساند . با انتخاب حسن روحانی، رئیسجمهور میانهرو، سیاست خارجی ایران به سمت عملگرایی بازگشت و بر حفظ منافع ژئواستراتژیک تهران و در عین حال تعامل صمیمانه با بازیگران منطقهای تأکید شد. نیاز به تغییر در روابط بین ایران و عربستان نه یک گزینه بلکه یک ضرورت است تا پیشرفت کنونی رویدادها به سمت فرقهگرایی، افراطیگری و تروریسم بیشتر در منطقه متوقف شود.

سید حسین موسویان طی یادداشتی در گلفنیوز به لزوم بازنگری در روابط بین ایران و عربستان سعودی و احیای مجدد پیوندهای بین دو کشور میپردازد. منافع ملی ایران و عربستان در از بین بردن فرقهگرایی و نیز افراطی گری در منطقه است به همین دلیل بهبود روابط دو کشور محتمل به نظر میرسد.

ایران و عربستان سعودی، به عنوان دو قدرت منطقهای کلیدی مسؤولیت دارند که به صورت جدی وارد فرآیند گفتگو شوند تا به یک توافق جامع درباره مسائل تنشزا و نیز منافع مشترک برسند. یک عامل ثبات بخش دیگر در سیاست خارجی ، این است که تقریبا تمام دولت ها، یا رژیم ها مرام عقیدتی خودرا هنگام نیاز فدای منافع ملی می نمایند.

سومین ﻣﺴﺄله، استدلالی اصولاً استراتژیک هست مبنی بر اینکه ممکن است آمریکا در سوریه منافعی نداشته باشد، ولی آمریکا تقریباً در تمامی کشورهای همسایه سوریه منافع دارد. این دو کشور میتوانند یک کمیته دو جانبه در سطح وزرای خارجه تأسیس کنند تا حوزههای رضایت و منافع دو جانبه را در چارچوب تحولات منطقهای روی میز آورند.

این ابتکار با استقبال هر دو پایتخت مواجه شده و منجر به عادیسازی روابط تهران-ریاض تا زمان روی کار آمدن احمدینژاد در سال 2005 شد. با ظهور بهار عربی، فرصت دیگری برای شکلدهی دوباره به خاورمیانه پدید آمد و ایران و عربستان نیز برای افزایش نفوذ خود به تلاشی همه جانبه روی آوردند. زمانی که در اواسط دهه 1990 به عنوان سفیر ایران در آلمان فعالیت میکردم به نیابت از علیاکبر رفسنجانی، رئیسجمهور وقت ایران، در تلاش برای احیای روابط دو جانبه از عربستان دیدار کردم.

جمهوری اسلامی ایران، شعار مبارزه با استكبار را بیش از 30 سال است مطرح می كند، خاصه در شش سال گذشته، لااقل در عرصه شعار چیزی در نفی امپریالیسم و مقابله با جامعه مصرفی غرب كم گذاشته نشده.

مهم تر از این دیدارها، گفت وگوی تلفنی بین «محمد بن زاید»، ولیعهد امارات و «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه در 27 مارس 2020 است که دو طرف درباره آخرین تحولات و پیامدهای ویروس کرونا در منطقه و جهان و اقدامات و تدابیر اتخاذ شده از سوی دو کشور برای مقابله با این بیماری گفت وگو کردند.