پوتین و شی چه خوابی برای آینده منطقه دیدند؟

طی چند ماه گذشته، پوتین دولت بایدن را درگیر بازیهای تاکتیکی بیپایانی کرده که آمریکا را در حالت تدافعی قرار دادهاند. او در این کنفرانس مطبوعاتی قول داد که دراین باره شفاف عمل کند و وعده دسترسی آزادانه خبرنگاران به مراکز نگهداری مهاجران در تگزاس و در مناطق مرزی را داد. ترامپ در برابر اصرار خبرنگاران و سردبیران نیویورک تایمز برای پاسخ دادن به انتقادها در سایر زمینه ها سرسختی نشان داد و اعلام کرد که ‘در بحث مربوط به تضاد منافع و مسائل اخلاقی قانون کاملا در جانب من است ؛ رئیس جمهوری نمی تواند تضاد منافع داشته باشد. رئیس جمهوری منتخب آمریکا درباره موضوع تغییرات آب و هوایی نیز از تکرار قول خود برای کنار گذاشتن توافق بین المللی آب و هوایی پاریس خودداری کرد و گفت: به دقت این مساله را بررسی می کنم. ترامپ همچنین گفت که پس از پیروزی در انتخابات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت وگو کرده اما در این باره نیز توضیح بیشتری نداد. نامی که برای وزارت کشور و پس از انتخابات مطرح شد، نام علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهشها و کاندیدای پوششی رئیسی بود که با واکنش تند همراهان رئیسی رو به رو شد، حال شنیده میشود صولت مرتضوی جدیترین گزینه برای وزارت کشوری است که در دو سال آینده باید دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را برگزار کند.

او افزود که در جریان انتخابات آوریل ۲۰۱۹ در اسرائیل نیز با به رسمیت شناختن بلندیهای جولان به عنوان بخشی از سرزمین اسرائیل، نتانیاهو را نجات داده است و افزود: «من این کار را درست قبل از انتخابات انجام دادم که به او کمک زیادی کرد. اما درخواست ترامپ بسیار محدود بود: برانسون چه زمانی آزاد میشود و به آمریکا برمیگردد (چیزی که فکر میکرد اردوغان پیشاپیش قولش را داده است)؟ برانسون که مُبلغ مسیحیت انجیلی و فردی غیرسیاسی بود، دو دهه به همراه خانوادهاش در ترکیه زندگی و کار کرده بود، تا اینکه پس از کودتای نظامی نافرجامی که سال ۲۰۱۶ علیه رجب طیب اردوغان، رئیسجمهور ترکیه، انجام گرفت، دستگیر شد. گفتنی است که گسترش و پیچیدگی مسائل مرتبط با تجارت چندجانبه و ضعفهای «GATT» در پاسخگویی به این پیچیدگیها، موجب شد تا سازمان تجارت جهانی، از سال ۱۹۹۵ میلادی، جایگزین آن شود. به توطئهچینی با همکاری طرفداران «فتحالله گولن » متهم شد.

از نظر اردوغان، گولن و «جنبش» وی مسئول اتهامات علیه هالکبانک بودند و همه اینها توطئهای علیه او و صدالبته علیه ثروت فزاینده خانوادهاش بود. اضیزاده هاشمی در خانوادهای مذهبی، زاده شد و پدرش در فریمان عطار بود. وی با اشاره به خبرهای خوبی که بعد از جلسه ۲ رئیسجمهور شنیده شد، افزود: بخش اعظم و قریب به اتفاق موضوعاتی که توافق شده بود هم درباره همکاریهای حوزه بالادستی نفت و گاز و هم در حوزه ترانزیت ۲ کشور و هم در حوزه نیروگاهی و استفاده از خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری بود که بالاخره بعد از گذشت چند سال از تصویب آنها و سرعت بسیار کندی که داشت، درباره تسریع و تکمیل آنها توافقاتی شد. اگر قرارداد ترکیه با روسیه عملی میشد، طبق یکی از قوانین تحریمی سال ۲۰۱۷ علیه روسیه، تحریمهای اجباری علیه ترکیه نیز وضع میشد. روسیه انتقال گاز به چین را از طریق خط لوله «نیروی سیبری» از سال ۲۰۱۹ آغاز کرد. قانونگذاران آمریکایی مدعی شدهاند تنها با افزایش تحریمها و اجرای کامل محدودیتها علیه ایران است که میتوان از «دستیابی ایران به سلاح هستهای» جلوگیری کرد نه از طریق مذاکرات بیپایان در وین. قسمت پنجم از ترجمه بخشهای مربوط به ایران در کتاب «اتاقی که آنجا اتفاق افتاد» است.

در نهایت نیز اردوغان ناراحتی خود را درباره قانونی ابراز کرد که قرار بود در کنگره تصویب شود و فروش اف-۳۵ به ترکیه را، به خاطر تصمیم آنکارا مبنی بر خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ از روسیه، متوقف کند. وی اضافه کرد: برخی از افراد جامعه اکثر عمر خود را در محیط خانه می گذرانند از جمله خانم های خانه دار و یا افرادی که شغل آنها در درون خانه است، بنابراین مسکن تنها محل استراحت نیست بلکه محل عبادت و اشتغال مردم نیز می باشد. این کتاب شماره یک پرفروشترینهای نیویورک تایمز نیز است. ما در اینجا به بررسی پوتین سربازی طبی و معرفی یک مدل از آن یعنی پوتین سربازی بهمن، که جزء یکی از پوتین های سربازی تولید شده در ایمن گستر است میپردازیم، که این مدل از پوتین بهدلیل راحتی و استحکام، میان سربازان و افراد نظامی دارای محبوبیت است. وی گفت که موضوع انتصاب ماتیس به عنوان وزیر دفاع ‘بطور بسیار جدی’ در دست بررسی است. ترامپ درباره سیاست خارجی هم خیلی کلی صحبت کرد و گفت که آمریکا نباید ‘ملت ساز’ باشد؛ تاکید کرد که جنگ عراق یکی از اشتباهات بزرگ تاریخ آمریکا بوده و گفت که ایده های قاطعانه و نیرومندی درباره برخورد با جنگ داخلی در سوریه دارد.