کشور غربی ترین کشور جهان. فهرست کشورهای اروپای غربی و سرمایه آنها

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت: در صورت حمله روسیه به اوکراین، ناتو برنامهای برای اعزام نیروهای رزمیبه این کشور غیر عضو ندارد. دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیشتر با تکرار این اتهام که روسیه قصد حمله تمام عیار به اوکراین دارد، مدعی شده بود که این حمله میتواند شامل عملیات سایبری یا زمینهسازی برای کودتا در اوکراین باشد و غرب باید برای چنین سناریویی آماده شود.

یکی از فرضیههای مطرح برای واشنگتن و همپیماننش در ناتو این است که روسیه با استقرار نیروهایش در مرز با اوکراین سعی دارد تا پیامی هشدارآمیز به کییف و کشورهای غربی بفرستد و به این ترتیب نسبت به پیامدهای عضویت اوکراین در پیمان سازمان آتلانتیک شمالی هشدار دهد. رسانه های جمعی افغانستان به نقل از مقامات اوکراین اعلام کردند: دولت اوکراین تصمیم گرفته است 18 نظامی جدید به افغانستان اعزام کند تا این نیروها در ماموریت ناتو مشارکت بیشتری داشته باشند.

مسکو هر چند ممکن است بتواند در کوتاه مدت از بخشی از درآمد حاصل از صادرات گاز به اروپا صرفنظر کند اما اقتصاد روسیه پس از تحمل تحریمهای غرب طی سالهای اخیر لزوما توان تابآوری تبعات یک رویارویی جدید با آمریکا و کشورهای اروپایی را حداقل در درازمدت نخواهد داشت. علاوه بر آن مصر عبور تعداد زیادی از ناو­های آمریکا را از طریق عبور از سوئز تسریع می­کند که در عملیات­های وابسته به زمان، یک امتیاز استراتژیک برای افزایش نیروهای آمریکا در مدیترانه، خلیج فارس و اقیانوس هند فراهم می­کند؛ از طرفی با داشتن 83 میلیون جمعیت بزرگترین کشور عرب است که همچنان قدرت نرم چشمگیری در جهان عرب دارد.

این سودآور برای روس ها برای خرید یک بلیط به ونزوئلا سودآور است (ارزان ترین می تواند برای 500-810 دلار در روز از حداکثر تخفیف خریداری شود). واقع­گرایی عملاً قدیمی­ترین و مسلط­ترین نظریه در روابط بین­الملل است؛ به نحوی که نوعاً آنچه جریان اصلی روابط بین­الملل خوانده می­شود همان واقع­گرایی است. در عمل به چنین وظیفه ای است که دولت ها تلاش برای برگزاری روابط تجاری و تکنولوژیک می نمایند.

در مقابل یکی از عواملی که کمتر در پیشبینی رفتارهای روسیه در رویارویی با غرب در نظر گرفته میشود شرایط اقتصادی این کشور است. رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: مطلقاً نباید برنامههای داخلی را به همراهی غرب منوط کرد زیرا حتماً شکست خواهد خورد. افزایش قیمت گاز و سوخت در کشورهای اروپایی میتواند موج نارضایتی شهروندان از دولتهایشان را به دنبال داشته باشد.

نوسان شدید رشد اقتصادی از منفی 8.3 تا مثبت 14 درصد موید نفتی بودن اقتصاد و متغیرهای وابسته به آن است. اوکراین در حال حاضر از سیستمهای دفاعی دوران شوروی استفاده میکند و اگرچه این تجهیزات بروزرسانی شده، اما از ارتش روسیه عقبتر است.

ظریف خاطرنشان کرد: اگر کسی قصد تجاوز به ایران را داشته باشد باید سوابق تجاوزهای پیشین را در نظر بگیرد، اما فکر میکنم در یکی دو روز باقی مانده از عمر دولت ترامپ، بازدارندگی ما به خوبی عمل میکند. به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما، اوکراین شمار نظامیان خود را در افغانستان حدود سه برابر افزایش می دهد. به گزارش از اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در گفتگو با شبکه “کریمه 24” گفت: کشورهای غربی با توجه به تنش بین اوکراین و روسیه و اتهامات کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا مبنی بر برنامه ریزی مسکو برای تهاجم به کی یف، در حال انتقال شبه نظامیان آموزش دیده به اوکراین هستند.

روسیه در سال ۲۰۱۴ با الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود شاهد واکنش محدودی از سوی کشورهای غربی بود. واشنگتن و قدرتهای اروپایی همپیمان در ناتو میگویند اجازه نخواهند داد سناریوی کریمه در دونباس، منطقهای در شرق اوکراین که شبه نظامیان تحت حمایت مسکو در آن با نظامیان اوکراین گاه و بیگاه درگیر هستند، تکرار شود.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به تازگی هشدار داد: تا آنجا که به فدراسیون روسیه بستگی دارد، جنگی روی نخواهد داد. هم اکنون 11 نظامی اوکراینی در افغانستان حضور دارند و با استقرار نظامیان جدید، شمار آنها به 22 نفر می رسد.اکنون 16 هزار نظامی ناتو که بیشتر آنها آمریکایی هستند در افغانستان حضور دارند.

آمار منتشره نشان میدهد، سالانه 500 مورد تلاش برای خودکشی در فلسطین اشغالی ثبت میشود که 100 مورد آن مربوط به نظامیان ارتش این رژیم است. رأی بالای نمایندگان به علی طیبنیا، وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی نیز از نکات جالب کابینه اول روحانی است. وی هشدار داد که روسیه در گذشته نیز پیش از دخالت در کشورهای همسایه به همین شکل نیروهایش را در نزدیکی مرزهایش مستقر کرده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود گفت که پیشنهادهای آمریکا و ناتو در مورد مسئله امنیتی، نگرانیهای اصلی مسکو را مورد توجه قرار نداده است. برای این دور از ریاست پارلمان عراق، رقابت تنگاتنگ میان «محمد الحلبوسی» رئیس سابق پارلمان و «محمود المشهدانی» رئیس اسبق پارلمان است و طبق عرف سیاسی عراق که از اولین انتخابات در سال ۲۰۰۵ ادامه داشته، سمت ریاست پارلمان به گروههای اهل سنت، پست ریاست جمهوری به کردها و سمت نخست وزیری به شیعیان اختصاص دارد.

مسکو در پاسخ به نگرانیهای آمریکا و کشورهای اروپایی تاکید کرده که «انگیزه تهاجمی» ندارد و تنها به فعالیتهای روزافزون ناتو در نزدیکی مرزهایش و تقویت ارتش اوکراین واکنش نشان داده است.

ایالات متحده و کشورهای اروپایی به اخراج روسیه از گروه هشت و وضع تحریم علیه مسکو اکتفا کردند. به گزارش همشهریآنلاین به نقل از فارس، در ادامه تلاشهای غرب به ویژه انگلیس و آمریکا برای جوسازی علیه روسیه، «بوریس جانسون» نخستوزیر انگلیس امروز (چهارشنبه) بار دیگر مسکو را با استقرار نظامیان انگلیسی در اوکراین برای مقابله با روسیه تهدید کرد.

وزارت دفاع آمریکا درحالی درصدد تجهیز ارتش اوکراین علیه روسیه است که تلاشهای دیپلماتیک برای کاهش فشار نظامی روسیه بر اوکراین ادامه دارد. به نظر میرسد بهترین گزینهای که منافع مثلث روسیه-اوکراین-غرب را در کوتاه مدت و میان مدت تامین میکند ادامه توازن قوای فعلی و پرهیز از رویارویی نظامی است. در حالی که مایکل بلومبرگ نامزد دموکرات انتخابات ریاستجمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفته که آماده است بخش زیادی از ثروت کلانش را در راه رقابت ترامپ و اخراج او از کاخ سفید هزینه کند، ترامپ تاکنون رکورد عزل مقام های محافل داخلی دولتش را در کارنامه داشته است.

آقای احمدینژاد دید فرصت بسیار خوبی است و نظام دارد به چالش کشیده میشود و الان فرصت خوبی است که زیادهخواهی خودم را با انتخاب آقای مشایی بر کشور تحمیل کنم و بهصورت دائم در قدرت بمانم. دستکم یک چهارم بازداشتیها را نظامیان شوروی انجام میدهند. براساس این گزارش، یک مقام اوکراینی گفت که مقامات این کشور در حال لابی کردن برای گرفتن سیستمهای دفاع هوایی از جمله موشکهای زمین به هوای استینگر هستند تا بتوانند در برابر هواپیماهای روسی از خود دفاع کنند.

نیروهای مزبور با تنگتر کردن این حلقه در صدد تغییر ایدئولوژی آرمانی – انقلابی کشور به محافظهکاری و همسویی آن با نیروهای جهانیشدن میباشند. همین مسئلهی هدفمند کردن یارانهها، واقعاً چیز خیلی مهمی است؛ در دولتهای قبل هم مطرح بوده – بارها صحبت شده بود و گفته شده بود – منتها پیشرفت نمیکرد.

به گفته وزیر خارجه ایالات متحده، ولادیمیر پوتین در توجیه اشغال خاک اوکراین «به طور جعلی ادعای اقدام تحریکآمیز» از سوی کییف را مطرح خواهد کرد. مشاور وزیر دفاع اوکراین افزود نظامیان خواهند توانست از طریق این رادیو برای همدیگر پیام ارسال کرده، آهنگ های درخواستی خود را سفارش داده و اخبار خود را در میان بگذارند.