گفتوگوی “مکمل” پوتین و ترامپ با ظاهری “متقاطع”- اخبار بین الملل تسنیم

پوتین گفت: وضعیت در کل اوکراین، از جمله نقض در حوزه حقوق بشر، جنبه سیستمی پیدا کرده است. میرسلیم افزود: این راه درستی نیست و اصلاحات می خواهد به کشاورز بنده خدای روستایی می گویید باید از شهر وثیقه ای پیدا کن و برای دریافت وام بیاور آیا این درست است؟ وی افزود: در ظاهر صنعت بیمه در قالب اقتصادی و جزو بازارهای مالی در کنار بازار سرمایه و بازار پول است، اما واقعیت امر این است که ماهیت بیمه، امنیت بخشی به جامعه است یعنی ذیل تامین اجتماعی باید تعریف شود. یکی از وزرای دولت یازدهم میگفت در صورتی که ما به عضویت FATF در بیاییم هزینههای اضافی را برای نقل و انتقال پول را نباید بپردازیم. وی با تاکید بر اینکه سیاست های دولت در اجرای قوانین براساس رعایت مصالح و منافع ملت و رهنمون های مقام معظم رهبری تحت تاثیر فضاهای احساسی قرار نمی گیرد، تصریح کرد: دولت همواره با درک عمیق از تحولات جهانی، شرایط بین المللی و منافع ملی تلاش کرده که با حفظ عزت و استقلال کشور، ضمن مرتفع ساختن شر بدخواهان ایران، همچون دولت ترامپ و در سایه مقاومت، ایستادگی و تدبیر، منافع مردم را تامین و حق حیات، پیشرفت و سلامت ایرانیان را در این میان حفظ کند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت همواره مصالح نظام را نیز در نظر داشته و از همگان بخصوص نخبگان دارای تریبون انتظار دارد که فقط به منافع و رفع مشکلات مردم بیاندیشند و با کمی صبر و اندیشه از رفتار و بیان جملات هیجان زده اجتناب کنند. شورای ملی ایرانیان امریکا ملقب به نایاک (National Iranian-American Council) یکی از نهادهای لابیگر امریکایی است که ادعا دارد برای پیشبرد منافع جامعه ایرانیان امریکا تشکیل شده است. اینکه نایاک و سازمانهای شبیه به آن چنین صحبتی را مطرح میکنند برای ایران پیامی دارد و آن این است که میخواهند واکسن کرونا را بهانهای جهت ترمیم وجهه بینالمللی خود، ایجاد ابزار فشار برای مذاکرات پیشرو، بازگشت ایران به برجام، دامن زدن به اجتماعی شدن مذاکرات و تأثیر بر افکار عمومی در داخل ایران کنند. شرایطی که مبنای برجام را تشکیل میدهند و به توازن تعهدات متقابل طرفین در برجام منجر شدند. وی گفت: در این مورد خاص، برای مدیران موسسه پرونده قضایی تشکیل شده و با توجه به برخی قوانین تصمیم گیری درباره مجوز سمنها توسط شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل های مردم نهاد، اتخاذ می شود. در مورد خوزستان ، درباره وضعیت قرمز آن استان، تصمیماتی اتخاذ شده است که بستن مرزها میان ایران و عراق، یکی از آنها است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش شیوع کرونا در خوزستان و برنامه دولت برای این استان اظهار داشت: برداشت های متعددی از مفهوم قرنطینه وجود دارد. وی با بیان اینکه مرزهای مسافری خوزستان بسته شده تا شرایط برای انجام تست در مناطق مرزی فراهم شود، بیان داشت: تنها یک سوم کارمندان در شهرهای قرمز باید در محل کار خود حاضر شوند و بجز دستگاههای امدادرسان همه ادارات موظف به رعایت این دستورالعمل هستند و هیچ دستگاهی حق تفسیر این دستورالعمل را ندارد. ربیعی در مورد انتقادات به روش دولت برای لغو پروتکلالحاقی گفت: همه تشکلها و افراد براساس قانون اساسی از حق اظهار آزادانه نظراتشان برخوردارند و دولت حق اظهار نظر را برای همگان قائل بوده و به ازادی بیان اعتقاد دارد. وی بیان داشت: به طور مثال از ابتدای انقلاب تا سال ۹۲ حدود ۴ هزار ۳۰۰ تشکل خیریه عضو سازمان بهزیستی فعالیت کرده و در دولت های یازدهم و دوازدهم به بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ سمن و خیریه مجوز فعالیت داده شده و هم اکنون فقط در حوزه خیریه های سازمان بهزیستی بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ سمن فعالیت می کنند.

انجام این کار هم برای امنیت ملی ایالات متحده و هم برای مبارزه جهانی علیه کووید19 یک برد خواهد بود. البته هنوز تصمیمی هم دراین باره اتخاذ نشده و تصمیم نهایی بستگی به متقاعد شدن ما نسبت به این مسئله دارد که شکل گیری این گفتوگو میتواند به آمریکا برای انجام کامل تعهداتش کمک کند. قوای نظامی آمریکا در ششم و نهم اوت ۱۹۴۵ در دو حملهی جداگانهی اتمی به شهرهای هیروشیما و ناکازاکی بیش از ۲۰۰ هزار تن شامل غیرنظامیان و زنان و کودکان را به کشتن داده و هزاران انسان بیگناه را دچار مصدومیت و جراحتهای بلندمدت کردند. یکی از کاربران در پیامی نوشت دوباره جو بایدن نظر شخصی خودش را بلند گفت: هریس، رئیسجمهوری منتخب و این اولینبار نبود. همچنین در ایام پیروزی بایدن در انتخابات امریکا مراکز فکری و اندیشکدههای نزدیک به دموکراتها همچون اندیشکده امنیت نوین امریکا نیز این پیشنهاد را به بایدن ارائه کردند که با چند تخفیف تحریمی در زمینه مبارزه با کرونا، به ایران سیگنال مثبت بدهد تا مسیر مذاکرات هموار شود. در حالی که شمار بسیار زیادی از مهاجمان، وحشیانه به ساختمان کنگره یورش بردند، پلیس کنگره، پلیس شهر واشنگتن دی سی، گارد ملی و دیگر مسئولان، حاکمیت قانون را نجات دادند.